Zdraví

Máte potíže se zažíváním? Takto jim můžete předcházet

Váš žaludek po jídle stávkuje, pociťujete pocit tlaku v jeho okolí nebo vás trápí plynatost? Co tyto problémy může způsobovat a jak jim předcházet?

Skryté obtíže během trávicího procesu

Trávicí soustava je poměrně složitá a potrava, než dojde k jejímu rozkladu, absorbci do těla a vyloučení zbytků, musí projít zdlouhavou cestou, na které se mohou objevovat různé druhy obtíží způsobené různými faktory.

  • Alergie na některé druhy potravin

Náš imunitní systém nás chrání nejen před vnějšími vlivy prostředí, ale také před potravinami, které nám nemusejí prospívat. Alergie se nemusí objevovat u každého a na stejné druhy potravin. Pokud je někdo alergický a konzumuje stravu, která jeho tělu škodí, pak se mohou objevit, kromě jiného, i zažívací obtíže.

  • Pomalá průchodnost střev

Tělu trvá dlouhou dobu, než stráví vámi zkonzumovanou stravu. Pokud je tento proces hodně zdlouhavý, může vést i k zácpě.

  • Nerovnováha ve střevech

Ve střevech se vyskytuje velké množství bakterií, některé jsou užitečné, jiné škodlivé. Pokud převažují ty užitečné, je to v pořádku. Jakmile se však v střevech začne objevovat větší počet bakterií škodlivých, vede to ke zdravotním obtížím. Nevyrovnanost způsobuje právě nevhodné stravování, dále pak stres, nedostatek pohybu nebo třeba užívání antibiotik.

  • Malé množství žaludečních kyselin

Žaludeční kyseliny pomáhají při rozkladu potravy. Pokud jich vaše tělo obsahuje malé mnoství vzniká problém s trávicími procesy.

Příznaky nedostatečného trávení

Se špatným trávením se pojí některé příznaky. Pokud se u vás objeví, neměli byste je ignorovat a měli byste využít konzultaci se svým lékařem.

  • Zápach z úst

Pokud máte špatný dech, který nemizí, přestože je vaše zubní hygiena správná, může se jednat o potíže spojené s trávením.

  • Potřeba zdřímnutí po obědě

Pokud jste po poledním jídle unavení, může za to pomalý trávicí proces. Snažte se konzumovat menší porce a zdržte se přejídání.

  • Křehké a lámavé nehty

Kromě lámání se na nehtech mohou objevit bělavé obloučky. Může to být příznak špatného trávení.

  • Hubnutí

Pokud hubnete aniž byste se o to snažili, může to bát známka špatné absorbce živin.

Jak podpořit zdravé trávení?

Způsobů, jak podpořit dobré trávení, je velké množství. Někdy je potřeba jen úprava jídelníčku a zdravá životospráva. Jindy je potřeba konzultace s lékařem.

Pokud se u vás objevují některé výše uvedené obtíže pouze někdy, zkuste žvýkat jednotlivá sousta pomaleji. Také je důležité tělu dodávat dostatek tekutin, které podpoří procesy trávení a mohou pomoci předcházet zácpě. Správnou činnost trávicí soustavy podpoříte pravidelným pohybe, ten rozhýbe střeva a díky tomu v nich dochází ke snazšímu posunu potravy. Pohyb také patří mezi prevenci zácpy. Vyhýbejte se potravinám průmyslově zpracovaným. Ty mohou způsobovat některé druhy alergií nebo záněty střev. Vyhýbejte se pokrmům smaženým, do jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny. Veškeré tepelně zpracovávané pokrmy upravujte v páře nebo jen lehkým restováním.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button