KrásaZdraví

Malé semínko s velkým množstvím benefitů

O jaké semínko se jedná? O sezamové, toto drobné semínko, které se objevuje na pečivu, v sushi nebo v zeleninových salátech, je sice malé, ale našemu tělu nabízí velké množství prospěšných látek.

Látky tělu prospěšné

Sezamové semínko obsahuje velké množství minerálů (vápník, měď, hořčík, železo, mangan) a vitamínů (E, skupiny B, beta karoten), vlákninu, bílkoviny a téměř polovinu jeho hmotnosti tvoří zdravé tuky.

Zdravotní benefity, které sezamové semínko nabízí

Pravidelná konzumace sezamového semínka může pomoci snížit hladinu krevního tlaku. Obsah zinku blahodárně působí na kůži, která je svěží a rozzářená. Kromě toho zinek podporuje produkci kolagenu, ten dává pleti pružnost a pomáhá bojovat proti vráskám. Díky obsahu hořčíku mají sezamová semínka dobrý vliv na stav cukrovky, mohou pomoci ji lépe zvládat tím, že regulují hladinu glukózy. Kromě toho mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi, což je jedna z příčin zdravotních obtíží spojených s ledvinami. Sezamová semínka černá mají protizánětlivé účinky, které jsou pozitivní při zánětlivých obtížích spojených s činností ledvin. Fytosterol v sezamu obsažený pomáhá účinně snižovat hladinu cholesterolu. Díky obsahu vápníku a zinku podpoří zdraví kostí a to nejen u žen v menopauze, ale také u mužů vyššího věku. Vzhledem k tomu, že semínka obsahují měď, mohou mít blahodárný vliv na obtíže spojené s revmatoidní artritidou, jedná se především o otoky a bolestivost kloubů. U žen během menopauzy pomáhá sezam zmírňovat její nepříjemné projevy, mezi něž patří pocity návalů a pocení. Vláknina podporuje dobrou činnost trávicí soustavy.

Využití

Čerstvě opražená a rozemletá semínka se používají při výrobě krému Tahini, který se ve Středomoří uplatňuje jako náhrada másla a tvoří i součást pomazánky humus. Pasta ze sezamu vyráběná se objevuje při přípravě baklavy nebo chalvy. Díky velkému obsahu rostlinných olejů z něj lisováním vzniká sezamový olej, který pozitivně ovlivňuje naši imunitu a pomáhá v boji proti fyzické i psychické únavě. Kromě toho nabízí účinky antioxidační.

Kromě kuchyně se se sezamovým olejem můžeme setkat také v kosmetických přírodních přípravcích, je totiž vhodnou volbou pro pokožku suchou, po zahřátí pak jako prostředek masážní.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button