Přírodní léčbaZdraví

Lípa: Strom lásky s léčivými účinky

V Čechách je lípa považována za národní strom. Rostou na vsích i ve městech a nádhernou vůni lipových květů nepřehluší ani výfukové plyny na rušných ulicích. Lípy najdeme nejen u nás, ale v celé Evropě a v Malé Asii.

Vyhovuje jim severní mírný pás. Jsou to odolné stromy, které se dožívají i tisíce let. Dorůstají do výšky až 40 m, koruna je zpravidla široce rozklenutá, listy mají srdcovitý tvar s pilovitými okraji. Žlutavě bílé květy odstávají z jazykovitého listenu, který na podzim slouží jako vrtule a umožňuje semenům rozlétnout se do velké vzdálenosti. Dřevo lípy je měkké a ohebné, proto se stalo ideálním materiálem pro řezbáře. Staří mistři je pokládali za svaté dřevo, a proto z lipového dřeva zhotovovali hlavně oltáře a sochy svatých.

Zajímavosti o lípě

Díky omamné vůni a listům ve tvaru srdíček, bývá lípa označována jako strom lásky. V minulosti se těšila velké úctě jako ochranný a rodinný strom, který se obvykle vysazoval pro narození prvního dítěte. Lípa má také velký význam jako pastva pro včely, které se na ni slétají ze širokého okolí. Přeměňují vonný nektar ve zvlášť kvalitní lipový med a přitom opylují květy.

Léčivé účinky

V lidovém léčitelství se používají květy sbírané v červnu až červenci. Květy obsahují velice účinné látky, jako jsou silice farnesol, hesperidin a saponin.

lípaNejznámějším prostředkem proti nemocem z nachlazení všeho druhu je čaj z lipového květu. Na zimu si můžete sami připravit bohatou zásobu léta a sluníčka tím, že si nasušíte lipové květy na plátěné podložce na dobře větraném místě se stálou teplotou a chráněném před intenzivním světlem.

Lipový čaj podporuje pocení a mírní nemoci z nachlazení, horečku a infekce zažívacího traktu. Koupele v lipovém odvaru jsou dobré na zanícenou pokožku. Zkušení bylinkáři doporučují lipový čaj i na choroby podbřišku, jejichž příčinou je zahlenění ledvin. K čištění očí a vyjasnění zraku je údajně dobré si v létě položit na oči čerstvé lipové květy a pokrýt si jimi celý obličej.

Uhlí vyrobené z lipového dřeva je dodnes v lékárnách vedeno jako lék proti průjmům a kolikám. Toto uhlí se také může podávat zvířatům, zamíchané do krmiva.

Lípa je jako strom lásky i dnes ideálním stromem pro rande zamilovaných, poskytuje příjemné posezení a odpočinek pod rozložitou korunou a to obzvláště v době voňavého kvetení.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button