Babské radyKrásaNezařazenéPřírodní léčbaZdraví

Levandulový olej: Kompletní průvodce

Levandule se již dlouho používá k výrobě parfémů, mýdel, šamponů, a jestli to nevíte, tato obdivuhodná fialová rostlina má také sílu léčit některé z našich nejčastějších onemocnění. To je také důvod, proč některé éterické oleje, jako například eukalyptový, tea tree a levandulový olej získávají opět na popularitě. Lidé, kteří nejsou spokojeni s moderními lékařskými postupy, se začínají opět vracet k přírodě a zjišťují, že přírodní silice mohou přinášet překvapivé zdravotní benefity bez vedlejších účinků.

Výhody esenciálního levandulového oleje

Unikátní levandulovou vůni si nelze s ničím splést. Co se ale neví, je to, že má také mnoho zdravotních výhod. Před první světovou válkou lidé používali levanduli k dezinfekci ran. Zemědělci nosili levanduli v klobouku, aby zabránili bolestem hlavy. Také ti, kteří měli problémy se spánkem či trávením našli v levanduli také úlevu. Ale dnes, kdy moderní medicína vyvíjí chemické doplňky a léky, přírodní ingredience včetně levandule ustoupily do pozadí. To ale neznamená, že levanduli nezůstali její léčivé účinky.

Uklidňuje mysl i tělo a podporuje spánek

Vůně levandule vás uklidní a pomůže s klidným usínáním. Levandule zpomaluje funkce nervového systému, čímž podporuje spánek, zároveň zlepšuje náladu a schopnost koncentrace a snižuje úzkost.

Ulevuje od stresu, zabraňuje depresi

Stejně jako léčí problémy se spánkem, má levandule také schopnost uklidnit rozrušenou mysl a pomáhá od stresu. To potvrdili i účastníci jedné studie, kteří po používání levandule vypovídali výrazné zlepšení depresivních stavů.

Čistí řezné rány a odřeniny, snižuje dobu hojení

Levandule má antibakteriální vlastnosti a je široce používána k čištění či sterilizaci. Můžete ji dát přímo na kousance, štípance, řezné rány i odřeniny.

Zklidňuje bolest hlavy bez vedlejších účinků

Bolesti hlavy mají různé spouštěče, jako je například stres, hormonální změny či alergie. Používání levandulového oleje vám od nich pomůže a navíc se vyvarujete škodlivých vedlejších účinků, které mají chemické léky.

Čistí póry a působí antibakteriálně

Neexistuje mnoho vědeckých důkazů, že levandule pomáhá proti akné, je to však proto, že nebyla na toto téma dosud provedena žádná studie. Avšak proto, že se levandule i v minulosti používala jako dezinfekční prostředek, je tento fakt dobrým indikátorem toho, že může pomoci čistit póry od škodlivých bakterií způsobujících akné. Také póry stahuje.

Léčí zažívací problémy

Levandule byla především v minulosti používána jako přírodní podpora zažívání, protože má schopnost urychlovat pohyb jídla střevy. Také podporuje produkci žaludečních šťáv a přispívá k ulehčení od zažívacích potíží a bolestí žaludku.

Má používání levandulového oleje nějaké vedlejší účinky?

Fakt, že je levandule čistě přírodní bylina ještě neznamená, že její používání s sebou nenese nějaké riziko nebo možnost výskytu nežádoucích účinků. Někteří lidé jsou například na levandulový olej alergičtí a může jim dráždit pokožku. Jiným lidem může po vnitřním užívání levandule vzniknout zácpa, bolesti hlavy nebo navýšení chuti k jídlu. Neměly by ji používat těhotné ženy a děti, protože by mohla negativně ovlivnit jejich hormony.

Jak používat esenciální levandulový olej?

Levandulový esenciální olej můžeme vmasírovat do pokožky, pokud jej chcete použít k léčbě akné nebo jiných kožních problémů, či pokud máte bolesti hlavy nebo svalů.

Můžete také smíchat několik jeho kapek s vodou pro vytvoření domácího parfému. Nastříkejte několik kapek na polštář a bude se vám krásně spát nebo použijte difuzor pro vytvoření uklidňující atmosféry ve vašem domově.

Při bolestech hlavy, závratích nebo kinetóze můžete nakápnout několik kapek levandulového oleje na špičku jazyka nebo za uši.

Kde sehnat levandulový olej?

Tento populární esenciální olej seženete na internetu i v obchodech s přírodní kosmetikou. Ukládejte jej na chladném a tmavém místě mimo dosah slunečního záření nebo tepla. Měli byste jej také nechat v originální lahvi, neboť tmavá barva pomáhá olej chránit před UV paprsky.

Proč používat zrovna levandulový olej?

Levandulový olej není možná považován za „zázrak,“ a to zejména proto, že existují i jiné produkty s podobnými účinky. Lidé si vezmou melatonin na spaní, krémy a čisticí gely na akné, aspirin proti bolestem hlavy, líh na odřeniny atd. Po pravdě řečeno, existují desítky možností, které mohou léčit celou řadu příznaků, které levandule zmírňuje.

Nezapomeňte však, že levandulový olej je přírodní alternativou, zatímco většina výše uvedených řešení mohou obsahovat nebezpečné látky a vyvolávat nežádoucí účinky. Kromě toho tento jediný výrobek může nahradit celou lékárničku alternativ, takže vám značně finančně ulehčí.

Levandule zkrátka, stejně jako před sto lety, poskytuje zdravotní výhody těm, kteří věří v její účinky.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button