Jídlo a receptyZdraví

Kurkuma nejen jako koření, ale také prostředek pro přípravu čaje

Kurkumu většina z nás používá jako koření. Tradiční čínská a indická medicína ji však, již po celá staletí, také používá jako bylinný lék přírodního původu. Kurkuma jako koření se vyrábí drcením sušeného oddenku kurkumovníku. Jeho domovinou jsou oblasti jižní Asie. Chuť tohoto koření je dřevitá, nahořklá a lehce štiplavá. Koření se používá při přípravě pokrmů z kuřecího masa nebo ryby. Je však vhodné i ke špenátu, rýži nebo čočce.

Zdravotní přínosy kurkumového čaje

Kurkuma obsahuje sloučeninu kurkumin, který pomáhá bojovat proti zánětům. Ty se, kromě jiného, podílejí, společně s oxidačním stresem a dalšími faktory, na vzniku Alzheimerovy choroby. Kurkumový čaj by mohl pomoci v boji proti této chorobě. Pomáhá snižovat zánět v mozku a bojuje proti depresím. Protizánětlivé vlastnosti kurkumy mohou pomoci posilovat imunitní systém. Antioxidační účinky kurkuminu mají pozitivní vliv na srdce. Kurkumin také zlepšuje zdraví výstelky krevních cév a může pomoci v boji proti ucpávání cév. Kurkumový čaj může pomoci v boji proti nadváze. Také má pozitivní vliv na pleť, především na akné. Můžete si připravit jednoduchou masku. Postačí smíchat jednu lžíci kurkumy s trochou vody, vzniklou pastu nanést na obličej a nechat působit po dobu 20 minut.

Příprava kurkumového čaje

Kurkumu si můžete zakoupit již usušenou a namletou v obchodě nebo si prášek můžete připravit doma z čerstvého kořene kurkumy.

Na přípravu jednoho šálku kurkumového čaje budete potřebovat 1/2 čajové lžičky kurkumy, kterou nasypete do vody a necháte vařit po dobu 10 minut. Následně slijete přes jemné sítko nebo čisté plátýnko a necháte vychladnout. Čaj můžete dochutit trochou medu, který má také antimikrobiální vlastnosti. Mezi další přísady patří šťáva z citronu nebo zázvoru.

POZOR

Kurkumový čaj není vhodný pro těhotné a kojící, pro osoby, které mají problémy se žlučníkem nebo osoby trpíce nedostatkem železa.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button