Zdraví

Kolik kofeinu je pro tělo příliš?

Ranní káva nás díky kofeinu pomáhá „nastartovat“ k činnosti a aktivitě, udržuje nás v bdělém stavu a ačkoliv je to technicky vzato droga, nalezneme jej nejen v kávě, ale i v sóje, čaji a dalších nápojích. Přestože může pro nás být přínosem, větší množství kofeinu našemu tělu škodí.

Podle serveru Mayo Clinic je maximální doporučená denní dávka asi 400 mg. U většího množství hrozí předávkování. Starší lidé a těhotné mají denní dávku menší – 100 – 200 mg na den. Přestože 400 mg na den je doporučená dávka, záleží také na věku, hmotnosti a celkovém zdravotním stavu. Poločas rozpadu kofeinu v krvi je 1,5 – 9,5 hodiny.

Hlavní zdroje kofeinu

  • černá káva – 360 ml (260 mg kofeinu)
  • černý čaj – 240 ml (30 – 80 mg kofeinu)
  • soda – 360 ml (30 – 70 mg kofeinu)
  • Red Bull – 250 ml (80 mg kofeinu)
  • čokoláda tmavá – 43 ml (20 mg kofeinu)

Kofein také nalezneme ve žvýkačkách, bonbónech, lécích, doplňcích a energetických nápojích. Předávkování kofeinem je velkým problémem, který může mít, pro vaše zdraví, nepředvídatelné následky.

Rizikové faktory a příčiny předávkování kofeinem

Předávkování kofeinem se objevuje hlavně kvůli nadměrné spotřebě kávy, černého čaje, léků a energetických nápojů. Někteří lidé mohou užívat více než doporučenou denní dávku, ale obecně se to nedoporučuje, protože předávkování může způsobit nepravidelný srdeční tep a dokonce i záchvaty. Hormonální nerovnováha je další věc, kterou riskujete při konzumaci příliš velkého množství kofeinu. Pokud nejste pravidelným konzumentem kávy, vaše tělo může být na kofein citlivé.

Symptomy předávkování kofeinem

Závratě, průjem, podrážděnost, horečka, bolesti hlavy, nespavost a žízeň, to jsou příznaky předávkování kofeinem. Příliš mnoho kofeinu může také způsobit bolest na hrudi, zmatenost, zvracení a halucinace.

Dokonce i děti nejsou v bezpečí před předávkováním kofeinem – čím více kofeinu konzumují, tím vyšší je riziko nevolnosti a bolesti svalů.

Prevence

Abyste se vyhnuli příznakům předávkování kofeinem, je důležité dodržovat doporučené množství kofeinu na den. Nepoužívejte více než 400 mg denně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Filoména Božetěchová

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button