Kolagen patří mezi bílkoviny, které se nacházejí v lidském těle. Slouží jako stavební kámen pro různé části našeho těla – kůže, kosti, šlachy, svaly a vazy. Pomáhá držet naše tělo pohromadě. Tělo jej sice přirozeně produkuje, ale jeho produkce s věkem klesá. Nedostatku kolagenu můžeme přejít konzumací vhodných potravin, které jsou na kolagen bohaté, nebo které podporují jeho syntézu. Které tedy zařadit do našeho jídelníčku?
Kostní vývar
Zvířecí kosti jsou bohatým zdrojem kolagenu. Pomalý proces vaření kostí a pojivových tkání ve vodě umožňuje kolagenu v kostech rozložit se na želatinu, kterou naše tělo snáze vstřebá. Kromě kolagenu poskytuje kostní vývar také esenciální aminokyseliny a minerály, díky čemuž je výživným doplňkem jakékoli stravy, která chce zvýšit hladinu kolagenu.
Ryby a měkkýši
Vynikajícím zdrojem kolagenu je rybí kůže. Mořský kolagen má velkou biologickou dostupnost. Do těla se vstřebává účinněji, než kolagen získaný z jiných zdrojů.
Maso
Přirozeným zdroje kolagenu jsou i kuřecí chrupavky. Dobrým zdrojem je také hovězí maso a kůže.
Vaječné bílky
Obsahují prolin – jednu z aminokyselin, které jsou nezbytné pro tvorbu kolagenu.
Bobulové ovoce
Jsou přirozeným zdrojem vitamínu C, který tělu umožňuje tvořit kolagen a efektivně jej využívat. Bobule sice kolagen neobsahují, ale mohou podpořit jeho tvorbu.
Česnek
Tato zelenina sice kolagen neobsahuje, ale přispívá k jeho tvorbě. Může za to síra v ní obsažená. Ta hraje roli při produkci kolagenu a brání jeho rozkladu. Kromě toho obsahuje taurin a kyselinu lipidovou, což jsou sloučeniny, které pomáhají obnovit poškozená kolagenová vlákna.
Mléčné výrobky
Mléko, sýry nebo jogurty nepřímo podporují produkci kolagenu. Jsou bohaté na dvě esenciální aminokyseliny – prolin a glycin, které jsou klíčovými složkami molekul kolagenu. Také hrají důležitou roli při syntéze kolagenu. Kromě toho pomáhají udržovat pružnost pokožky, posilují kosti a podporují zdravý růst kloubů.
Kešu ořechy
Jsou plné mědi, což je minerál, který hraje klíčovou roli v produkci kolagenu a elastinu. Ten dává pokožce pružnost a pevnost. Tvorbu kolagenu podpoří i zinek, který také kešu obsahují.
Jaké výhody přináší konzumace více kolagenu?
Konzumace kolagenu nebo potravin podporujících jeho produkci nabízí mnoho výhod. Tady jsou některé z nich:
- Zdravá pokožka – kolagen podporuje pružnost, hydrataci a celkové zdraví pokožky. Stárnutí a některé negativní faktory prostředí snižují kolagen, což může vést k vráskám a suché pokožce. Zvýšený příjem kolagenu může bojovat proti těmto účinkům a podporovat mladistvou, zářící pleť.
- Eliminace bolestí kloubů – kolagen podporuje integritu chrupavky. Ta chrání naše klouby. Zvýšená spotřeba kolagenu může zmírnit bolesti kloubů a příznaky artritidy.
- Zdravé srdce – kolagen poskytuje strukturu tepnám a zabraňuje jejich oslabení.
- Lepší svalový výkon – kolagen obsahuje aminokyselinu glycin. Ta hraje roli při syntéze kreatinu a svalům poskytuje palivo, které potřebují k výkonu během tréninku.
- Zdravé kosti – i kosti potřebují kolagen. Ten jim pomáhá udržet je silné a zdravé. Jak stárneme, hladina kolagenu se snižuje. Je tedy potřeba jej dodávat.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.