Přírodní léčba

Kadidlo: Zázračná léčivá pryskyřice, která se vyvažovala zlatem

Kadidlo je aromatická pryskyřice získaná ze stromu „Boswellia“, který roste v Asii a v Africe. Většina z nás je obeznámena s kadidlem zejména u náboženských obřadů, kdy kus bílé aromatické pryskyřice je kladen na dřevěné rozpálené uhlí.

incense-706653_960_720Kadidlo je pak jednou z nejstarších vůní. Je známo již více než 5000 let, kdy se objevilo na Arabském poloostrově a v severní Africe, kde mělo hodnotu zlata.

Dokonce existuje „trasa kadidla“, která vede z jižní Arábie do Středomoří, je to jedna z nejstarších obchodních cest na světě. Užívali jej také Egypťané pro balzamování mumií. Římskokatolické a pravoslavné církve kadidlo používají dodnes, protože se domnívají, že zahání zlé duchy. Kadidlo je používá nejen v aromaterapii, kosmetice, během masáží a náboženských rituálů, ale také při léčbě nemocní.

Léčivé vlastnosti kadidla

Ajurvédská medicína používá indické kadidlo (Boswellia serrata) již po tisíce let k léčbě artritidy, k hojení ran, posílení ženského hormonálního systému a k ochraně před patogenními mikroorganismy. Podle Ayurvedy přináší denní pálení kadidla v domácnosti zdraví všem členům domácnosti. Země východu používají kadidlo již od starověku k udržení zdravé ústní dutiny. Místní lidé mají ve zvyku kadidlo žvýkat ve formě pryskyřice, která zlepšuje zdraví zubů a dásní a zabraňuje infekci díky jejím antimikrobiálním vlastnostem. Na západě je pak kadidlo nejvíce známo pro své protizánětlivé vlastnosti.

FrankincenseJeho aktivní léčivé látky jsou: seskviterpenové uhlovodíky, monoterpeny, diterpeny a kyselina boswellianová.

Kyselina boswellianová je nejdůležitější složkou kadidla. Má silný protizánětlivý účinek a účinně zmírňuje bolesti způsobenou artritidou, avšak na rozdíl od běžných léků nezpůsobuje vedlejší účinky. Kadidlo zlepšuje krevní oběh a průtok krve cévami poškozených zánětem, což dále pomáhá léčit klouby ohrožené artritidou. Jeho silný protizánětlivý účinek pomáhá také v léčbě Crohnovy choroby a cyst.

Některé studie také ukázaly, že kadidlo může pomoci při léčbě různých typů rakoviny, jako jsou například maligní melanom, karcinom močového měchýře nebo mozkový nádor. Bylo potvrzeno, že extrakt z kadidla, incensole acetát, snižuje neurologické poškození, zmírňuje deprese a úzkosti, zabraňuje onemocnění cév a snižuje špatný cholesterol.

smoke-731152_960_720

V aromaterapii se zase kadidlo používá pro uvolnění stresu, napětí, dokonce i hysterie a deprese. Masáž nebo koupel s olejem z kadidla může pro změnu pomoci s menstruačními bolesti a zánětem močového měchýře. Terapie s olejem z kadidla má příznivý vliv také na dýchací systém a pomáhá při bronchitidě, astmatu, zánětu nosních dutin, při častém nachlazení a alergii.

Nakapeme si pár kapek oleje na ruce a toto inhalujeme několikrát denně. Můžete také inhalovat tinkturu z kadidla (1 čajová lžička na litr horké vody). Tato rostlina je také vynikající při péči o pleť – pomáhá při akné, jizvách, striích, vráskách nebo ranách.

Vedlejší účinky při používání kadidla a jeho esencí nebyly zaznamenány. Naopak, nedávné toxikologické studie potvrdily, že extrakt z kadidla je bezpečný pro vnější i vnitřní použití. Nepoužívejte však kadidlo pokud užíváte léky na ředění krve, nebo pokud trpíte vysokým krevním tlakem, jste těhotná nebo kojíte. Kadidlo rovněž musí být vždy zředěno s olejem nebo vodou.

Jak kadidlo dále využít

Kadidlo a jeho produkty jsou dováženy z Indie. Pryskyřice kadidla se shromažďuje v průběhu celého roku, pryskyřice se používá k přípravě tinktury, oleje, krémů a potravinových doplňků. Jedlé kadidlo musí být transparentní, bez černých nebo hnědých snítek. Můžete jako jinou variantu také použít kadidlo v kapslích. Tinkturu Boswellia lze koupit, nebo také vyrobit doma nalitím 80% alkoholu na pryskyřici.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button