Přírodní léčba

K čemu slouží Kneippův chodník a jak si ho připravit doma?

Oddáváte se pravidelně rozmazlování ve wellness, jezdíte do lázní a nenecháte si ujít jedinou příležitost návštěvy spa centra? A znáte pojem Kneippův chodník. K čemu slouží a jak si ho připravit?

Kdo byl Sebastian Kneipp?

Než se pustíme do vyjmenovávání benefitů Kneippova chodníku, pojďme se podívat zblízka na jeho autora. Kdo byl Sebastian Kneipp a jaký byl jeho přínos společnosti? Tento původem německý kněz a léčitel se narodil v roce 1821 do poměrně chudé rodiny. Na gymnázium nastoupil až ve 21 letech a po ukončení studií onemocněl tuberkulózou a lékaři mu nedávali příliš velké šance na uzdravení.

Zázračná vodoléčba

Právě tehdy se Sebastian Kneipp poprvé setkal s vodoléčbou a rozhodl se ji rovnou vyzkoušet v praxi. Začal se koupat v řece, chodit ve vodě naboso a poměrně brzy se zotavil. Tím se hydroterapie dostala do popředí zájmu a zájem o ni přetrvává do dnešních dní.

V čem spočívá kouzlo hydroterapie?

Jak je ale vodoléčba pro tělo prospěšná? Základní myšlenka hydroterapie spočívá v tom, že pro fungování organismu je nezbytné, aby bylo tělo neustále prokrvené. Toho se docílí střídáním teplé a studené vody. Na tuto činnost totiž zareagují cévy, které se začnou zužovat a rozšiřovat, čímž dojde k efektivnímu rozproudění krve po celém těle.

Jak vypadá Kneippův chodník

Právě na principu vodoléčby je založen i Kneippův chodník. Narazit na něj můžete jak v lázních, tak i ve spa zařízeních. Pokud jste tento chodník ještě neviděli, nepředstavujte si zámkovou dlažbu, kamenitou cestu ani betonový chodník, ale dvě brouzdaliště. V obou se nachází voda, ale každá o jiné teplotě. Studená voda má teplotu 10 °C, zatímco ta teplá 40 °C.

Návod na používání Kneippova chodníku

Představu o tom, jak Kneippův chodník vypadá již máte. Nyní již stačí dodat návod. Během procedury si nohy střídavě namáčíte do teplé a studené vody, přičemž se doporučuje v teplé vodě strávit 60 vteřin a ve studené 5 až 10 vteřin. I v případě, že se nevěnujete otužování, namáčení v Kneippově chodníku snadno zvládnete. Při samotné proceduře myslete hlavně na to, že musíte skončit v brouzdališti se studenou vodou a poté si nohy vysušit ručníkem.

Kneippův chodník pro pokročilé

Jakmile si budete v Kneippově chodníku máčet nohy častěji, můžete využívat oblázky, které se na dně nádrže nacházejí a slouží k masáži chodidel při vodoléčbě.

Jak si Kneippův chodník připravit doma?

Ve chvíli, kdy vodoléčbě zcela propadnete, možná si ji budete chtít dopřávat často a třeba také přímo u sebe doma. Jediné, co k tomu budete potřebovat, jsou dva lavory, teploměr  a stopky. Následně již stačí do obou natočit vodu o požadované teplotě a pustit se do hydroterapie.

Co vám vodoléčba přinese?

Jaké účinky pravidelné procházky po Kneippově chodníku budou mít pro vaše zdraví? Kromě celkového prokrvení, jež jsme již zmínili jako jednu z výhod vodoléčby, dojde také k podpoře správného fungování vašeho metabolismu, prokrvení chodidel a také zlepšení jejich pružnosti a zmírnění případné bolestivosti. Kneippovu metodu mohou navíc využívat všichni bez rozdílu věku a zdravotního stavu.

Kromě chůze po Kneippově chodníčku a jeho přípravě v pohodlí domova, můžete vyzkoušet i další procedury související s vodoléčbou. Během sprchování vyzkoušejte střídání teplé a studené vody a při procházkách v přírodě se nebojte projít potokem naboso. Účinky vody na lidské tělo mohou být skutečně neuvěřitelné. Vraťte se k základům a dopřejte svému tělu prokrvení a chodidlům zaslouženou masáž.

Zdroj textu: www.medisana.com, shop.kneipp.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button