Zdraví

Jste jedním z nich: Co se skrývá za leváky?

Stejně jako většina organismů, i lidé jsou asymetričtí, ačkoliv možná na první pohled vypadají symetricky. I v průběhu embryonálního období se srdce formuje na levé straně hrudníku a játra na pravé straně. Levá a pravá plíce mají také odlišnou anatomii. Funkce mozku rovněž nejsou symetrické, což způsobuje, že někteří lidé jsou praváci a někteří leváci.

hemisféraVědci vyřešili mnoho otázek o příčinách těchto variacích, ale některé z nich jsou stále záhadou. Dominance levé nebo pravé strany má co dělat s asymetrickou funkcí mozkových hemisfér. Ve skutečnosti je jedna z hemisfér vždy dominantní a je zodpovědná za řeč. Vědci zjistili, že levá hemisféra je dominantní u více, než 95 % praváků, stejně tak u zhruba 70 % leváků, což je trochu matoucí zjištění.

Jednou z nejzáhadnějších věcí, které ještě musí být objeveny je, proč existuje pouze 10 % leváků a ten zbytek jsou praváci. Zde je třeba uvést, že rozdíly jsou obvykle rovnoměrně rozložené v celé populaci.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button