KrásaZdraví

Jsou zuby moudrosti v ústech zbytečné?

Často se říká, že je třeba zuby moudrosti odstraňovat, jen když už je to opravdu nutné. Podle zubních lékařů jsou to zase akorát zbytečné zuby, které tlačí na ostatní a způsobují zbytečnou bolest. Je tak třeba, dát je pryč…

Říká se jim „třetí stoličky“, jsou to nejvzdáleněji umístěné poslední zuby. Čas, kdy o sobě dají vědět, je náctileté dospívání až dvacítka. Podle časopisu American Journal of Public Health je však jejich odstranění v 67% případů zcela zbytečné. V Americe se udělal průzkum, ze kterého vyplývá, že z deseti milionů extrakcí osmiček se pouze dvacet případů ukázalo jako opravdu nutných. Američané jsou tak zbytečně zastrašováni příběhy, že zuby moudrosti způsobují nejrůznější nemoci. Jde tak u nich zcela o pouhý marketingový tah, cca miliardu dolarů ročně pro zubní průmysl.

Zuby moudrosti nakonec ještě budete potřebovat – proč by nám je příroda jinak dávala? Jsou důležité pro proces žvýkání a už i prvním lidem, kterým brzy vypadaly základní stoličky, se hodily alespoň tyto „zuby v záloze“.

Jen asi 12% odstraněných osmiček souvisí se zdravotním ohrožením v podobě cyst, poškození sousedních zubů, infekcí atd. atd. , a jsou tak oprávněně a účelně odstraněné. Lidé se však nejvíce obávají z toho, že jim osmičky zkřiví zbylou řadu zubů, což se v mnoha případech také děje. Jedinou záchranou je pak opravdová extrakce osmiček a rovnátka, které mohou nosit i dospělí jedinci.

Je zajímavé, že zuby moudrosti mají podle akupunkturních drah vliv na naše tenké střevo a hypofýzu. Kdykoli je tedy zub odstraněn, zlomí se akupunkturní bod, který proudí tímto zubem. Akupunkturní systém je přitom v čínské medicíně znám již přes 5000 let a tato medicína se na něj orientuje dodnes.

Propojuje vztah mezi zuby a klouby, páteří, obratli, orgány a žlázami s vnitřní sekrecí. Extrakce tak může být velmi nebezpečná právě z tohoto důvodu. Až 175 tisíc lidí po extrakci zubů moudrosti disponovalo stálým mravenčením, brněním nebo necitlivostí způsobenou poškozením nervů. Byť jde o triviální zákrok, nese s sebou vážná rizika, která mohou rovněž vést k náhlé smrti. Právě proto si extrakci osmiček řádně rozmyslete.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button