Bylinky

Jetel luční není jenom plevel či krmivo pro zvířata

Jetel luční (Trifolium pratense) roste běžně ve volné přírodě po celé Evropě, Asii a Africe a byl naturalizován do Severní Ameriky. Používá se jako krmivo pro dobytek a také jako zelený hnůj, protože je to plodina bohatá na dusík. Vyskytuje se poměrně hojně a je natolik rozšířená, že ji zná každé dítě. Typický je pro ni fialový květ typických tvarů. Jeho využití ale nemusí být jen v rámci krmné směsi pro zvířata.

Jetel luční roste ve volné přírodě, ale také jej pěstují zahradníci. Důvodem je to, že je považován za velmi cennou rostlinu, protože zlepšuje půdu vázáním dusíku z atmosféry. Proto se často používá v půdách, které potřebují o tuto živinu obohatit. Je možné jej použít i jako podsev, tj. s hlavní plodinou, kterou může být například pšenice. Víte, jaké má účinky na lidské zdraví? My ano.

Historie jetelu lučního

Po celé staletí má jetel dlouhou historii tradičního použití v Číně, Evropě a Rusku – používal se při astmatu, při problémech jater a zažívacích potížích, bolestech očí a popálenin. V době hladomoru v minulosti byly květiny používány v kaši a chlebu. Její název (triforium pratense) je odvozen z latiny: „tres“ je pro tři a „folium“ znamená listy, „pratense“ znamená pěstování na loukách.

Popis

Jetel luční je vytrvalá rostlina, která patří do čeledi bobovitých (Fabaceae), což je stejná čeleď, kam patří luštěniny jako hrách a fazole. Jetel může dorůst do výšky až 2 metry, většinou však dosahuje výšky tak do jednoho metru. Má fialově růžové nebo růžové trubkovité květy. Stonky jsou rozvětvené a listy rostou ve skupinách po třech vejčitých listech, často jsou vroubkované s charakteristickým znakem světlejší barvy na jejich horní straně.

Pěstování

Rostlina kvete od května až do října. Potřebuje výživnou půdu a zásadité pH. Nejlépe jí vyhovuje polostín. Upřednostňuje těžší půdy, kterou mají dostatek vláhy a dobrou zásobu fosforu a draslíku. Jetel je možné pěstovat spolu s krycí plodinou, kterou může být například pšenice jarní. Po zasetí krycí plodiny je půda utužena a jetel zaséván napříč řádků jako podsev. Rozteč jednotlivých řádků je 250 mm. Pro pravidelné vzcházení je důležitá rovnoměrná hloubka setí 1,5 – 2 cm.

Sklizeň

Hlavy květů se sbírají, když rostlina začne kvést během letních měsíců a suší se pro pozdější použití pro výrobu kapslí, tinktur a bylinných čajů.

jetel luční
Autor fotografie: rufre@lenz-nenning.atCC BY-SA 3.0 at, Link

RECEPTY: Jetel luční v kuchyni

Hlavy květin i listy jetele lze jíst čerstvé a používat v salátech. Květiny mají spíše sladkou a příjemnou chuť. Můžeme je také přidat do polévek nebo dušeného masa. Květy se dobře hodí pro přípravu čaje, a to buď samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami.

Bylinný čaj

Použijte jednu nebo dvě lžičky sušené byliny v šálku vroucí vody, nechte deset minut odstát a poté můžete vypít. Obvyklá terapeutická dávka je 3 až 4 šálky denně.

Tinktura z jetele

Použijte jednu čajovou lžičku tinktury 2 nebo 3krát denně. Pro komerční výrobu by měly být dodrženy pokyny výrobce.

Jetel na obklady

Připravte si silnou dávku čaje z jetele a do ještě horkého namočte bavlněný hadřík a přiložte na oblasti poškozené kůže.

jetel luční
Autor fotografie: Andreas Eichler, CC BY-SA 4.0, Link

Zdravotní účinky

V bylinné medicíně se používají hlavičky květin. Rostlina obsahuje více než 125 chemických sloučenin. Nejdůležitější látkou jsou flavonoidy, isoflavony, kumariny, pryskyřice, fenolické kyseliny (jako kyselina salicylová), esenciální olej, sitosterol, škrob a mastné kyseliny. Isoflavony (formonnectin, biochanin A, daidzin a genistein) obsažené v listech a květinách mají estrogenový účinek. Kromě toho rostlina obsahuje mnoho základních vitaminů a minerálů, jako je vápník, chrom, niacin, fosfor, draslík, thiamin, hořčík a vitamin C.

Kožní problémy

Bylinka se tradičně používá jako přísada na výrobu masti, která se používá na léčbu takových kožních problémů, jako jsou vyrážky, akné, lupénka a ekzémy, často v kombinaci s rostlinami jako je šťovík kadeřavý (Rumex crispus) a pampeliška lékařská (Taraxacum officinalis). Právě proto najdeme jetel luční jako součást celé řady produktů na pokožku. Pokud hledáte mast na bodnutí hmyzem, zkuste takovou, která je z jetele a řebříčku.

Léčba menopauzy

Tato rostlina je velmi účinná na velké množství menopauzálních symptomů. Snižuje například návaly horka a noční pocení během menopauzy, což je účinek, který je s největší pravděpodobností způsoben určitými flavonoidy v bylině. Tyto flavonoidy jsou látky napodobující estrogen známé jako fytoestrogeny, které mohou přispět k udržení normální hladiny estrogenů během menopauzy (to znamená, že může hladinu estrogenu jak zvýšit, tak také snížit).

Optimalizace hladiny estrogenu

Vzhledem k této vlastnosti získal jetel velký zájem v posledních letech jako možné léčby rakoviny prsu.

Dýchací problémy

Jetel luční má antispasmodické a expektorační vlastnosti, které by mohly být užitečné jako léčba kašle, bronchitidy a černého kašle. Používá se také jako léčba nachlazení, astmatu a tuberkulózy.

Možná léčba osteoporózy

S poklesem hladiny estrogenů během menopauzy se zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. Existuje několik studií, které ukázaly, že isoflavony přítomné v bylinkách mohou zpomalit úbytek kostní hmoty a dokonce zvýšit minerální hustotu kostí u žen po menopauze. Vzhledem k tomu, že tyto studie byly předběžné, je zapotřebí dalšího výzkumu, který by toto použití potvrdil.

Boj proti rakovině

Bylinka obsahuje určité vlastnosti, které mohou hrát důležitou roli v boji proti rakovině, pravděpodobně v důsledku účinku podobného isoflavonům. Avšak jsou důležité další výzkumy, aby se zjistilo, zda by v budoucnu mohla být bylina skutečně využita jako alternativní a přírodní léčba rakoviny.

Jetel luční

Jetel luční je mocnou bylinkou

Jetel je považován za jeden z nejbohatších zdrojů isoflavonů, což jsou ve vodě rozpustné chemikálie, které působí jako estrogeny (souhrnně známé jako fytoestrogeny). Bylinka se proto používá pro návaly horka, premenstruační syndrom, vylepší a zdraví prsou, ke snížení cholesterolu, zlepšení tvorby moči a zlepšení krevního oběhu a mnohých dalších. Proto nepoužívejte rostlinu pouze pro svá zvířata, ale také pro sebe!

Foto

Více fotografií jetelu lučního naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Jetel luční – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jetel_lu%C4%8Dn%C3%AD

Red Clover Benefits & Information (Trifolium Pratense). Herb Information, Benefits, Discussion and News [online]. Copyright © 2019 [cit. 16.07.2019]. Dostupné z: https://www.herbwisdom.com/herb-red-clover.html

Red Clover Uses, Benefits & Side Effects – Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [online]. Copyright © 2000 [cit. 16.07.2019]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npc/red-clover.html

Search. Forbidden [online]. Copyright © Gaia Herbs, 2019. All Rights Reserved. [cit. 16.07.2019]. Dostupné z:https://www.gaiaherbs.com/blogs/herbs/red-clover

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button