Babské radyJídlo a receptyPřírodní léčbaZdraví

Jetel luční – bylinka s rostlinnými hormony

Jetel luční, ideálně červený, obsahuje velké množství tříslovin, rostlinné hormony, glykosidy, flavonoidy, silice, vitamíny C a E a antokyany. K léčebným účelům se využívají listy a květy, které lze sbírat a suit po celé vegetační období, jež trvá od května do října. Natrhané čerstvé květy i listy se suší v tenké vrstvě, ve stínu nebo v dobře větratelné místnosti. Suchou bylinku je potřeba skladovat v dobře uzavřené nádobě, na suchém místě.

Použití k léčebným účelům

Pomáhá v boji proti příznakům menopauzy, podporuje dobrou stavbu kostí, příznivě ovlivňuje činnost srdce a krevní tlak, pomáhá posilovat kardiovaskulární systém.

  • Použití při zažívacích obtížích

Dezinfekční látky v rostlině obsažené se mohou využívat při léčbě katarů nebo infekcí v trávicí soustavě. Je dobrým pomocníkem při výskytu střevních obtíží. Samozřejmostí je také odpovídající dieta.

  • Detoxikace organismu

Bylinka pomáhá čistit krev, proto je dobrou volbou pro přípravu detoxikačních čajových směsí. Má blahodárný vliv na lymfatický systém, podporuje odstraňování usazených toxinů.

  • Pomoc při nachlazení

Detoxikačních a dezinfekčních účinků lze využít také v boji proti respiračním obtížím mezi něž patří nachlazení, bronchitida, angína nebo chřipka. Látky v jeteli obsažené působí proti původcům infekce a zatěžujících toxinů.

  • Pomoc proti obtížím spojeným s menopauzou

Jetel luční tvoří nedílnou součást čajových směsí, které se používají pro zmírnění klimakterických obtíží. Mezi nejčastější, se kterými jetel luční pomáhá, patří nespavost, návaly horka nebo pocity nevolnosti.

  • Blahodárný vliv na pokožku

Jetel luční můžeme, díky jeho dezinfekčním účinkům, používat i k léčbě některých obtíží kožních. Jsou to například některé druhy ekzémů, drobné ranky, akné nebo vyrážka. Kromě dezinfekce podporuje rychlejší hojení a má také účinky preventivní.

Velkým pomocníkem je nálev, který lze využít jako pleťovou vodu, pro lokální péči nebo při přípravě koupele.

Recepty

Nektarový nápoj

Suroviny pro přípravu:

  • 250 g čerstvých květů
  • 1 litr vody
  • med dle chuti

Postup přípravy:

Květy vaříme po dobu 15 minut ve vodě, necháme vychladnout, přelijeme přes plátýnko a dosladíme medem.

Čaj

Suroviny pro přípravu:

  • 1 polévková lžíce sušeného jetelového květu
  • 250 ml vroucí vody

Postup přípravy:

Sušené květy zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat zakrytý po dobu 15 minut. Následně slijeme. Popíjíme 2-3x denně vždy čerstvě připravený šálek.

Kromě běžných obtíží lze čaj připravený z jetele také používat jako kloktadlo či nálev vhodný pro ošetření kožních obtíží. Pro tento případ tekutinou potřeme potřebná místa a neomýváme.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button