Zdraví

Jednoduché návyky pro posílení mozkové činnosti

Většina z nás se snaží udržet v kondici svoje tělo. Klademe však stejný důraz i na náš mozek? Lidský mozek dosahuje špičkového výkonu zhruba do 25 let života (u každého je tato věková hranice individuální). Postupně pak jeho kognitivní funkce ustupují. Bez ohledu na náš věk a naše povolání však můžeme mozek trénovat kdykoli a v jakémkoli věku. To je dobrá zpráva. Pravidelným tréninkem podpoříme mozkové funkce, mezi něž patří paměť nebo kognitivní schopnosti. Jaké jednoduché návyky, které můžeme velmi snadno zařadit do svého života, tedy pomohou?

Pravidelné cvičení a pohyb

Naši předkové se museli neustále pohybovat. K pohybu je nutily lov, sběr potravy, ale také přežití. Museli neustále vymýšlet nové způsoby, jak ulovit potravu, jak uniknout nepřátelům. Tím trénovali mozkové funkce. V současné době již tyto činnosti nejsou potřeba. Zkusme tedy řešit nějaké svoje osobní či profesní výzvy. Můžeme nad nimi přemýšlet při pravidelných večerních procházkách.

Učení se něčemu novému

Zlepšování kognitivních mozkových funkcí vyžaduje určité úsilí. To nám pomáhá udržovat mozkovou činnost stále na vysoké úrovni. Musíme čelit novým výzvám a to jak v oblasti pracovní, tak i soukromé. Musíme se soustředit na něco nového. Pokud se jedná o novinky v pracovním životě, ty vyplývají z konkrétní situace. A co v životě osobním? Co třeba výuka nového jazyka. Kromě toho, že podpoříme trénink mozku, dozvíme se něco nového o kultuře, jejíž jazyk začneme poznávat. Snáze se pak můžeme domluvit na svých cestách. Poznáme nové lidi, vyzkoušíme si nové výukové techniky. Další možností je třeba hra na hudební nástroj. Dovedností je určitě najde celá řada. Zkusme trochu zapřemýšlet.

Meditace

Především se jedná o meditaci všímavosti. Díky ní můžeme poznat sami sebe, zapojíme a posílíme nervové spoje, zlepšíme svoje poznávací schopnosti a zvýšíme tak mentální flexibilitu. Kromě toho nám meditace pomůže si odpočinout a na chvíli zapomenout na starosti všedních dní.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button