Zdraví

Jednoduché cviky, které zdokonalí váš zrak

Zrak je naším nejdůležitějším smyslem, který nám poskytuje přes 80 % informací. Kdo chce mít zdravé oči, má jíst hodně mrkve, říká se. Něco na tom je, nejedná se však o zlepšení zraku z hlediska dioptrického, ale zkvalitnění vidění díky lépe vyživované sítnici. Jak ale zlepšit funkci a kvalitu jednoho z našich nejdůležitějších orgánů – našeho „okna do duše“?

Oko je sval

Oko je velmi složitý orgán, ale jeho základní skladbu z rohovky, čočky, zorničky a duhovky známe již ze základní školy. Pro nás je ale v tuto chvíli důležité uvědomit si, že oko je i sval. Naprosto zásadní pro vidění bez brýlí (jinak zdravého oka) jsou okohybné svaly. Ty zajišťují správný pohyb oka tak, aby obě oči sledovaly předměty paralelně – ve stejný čas. Jsou čtyři přímé svaly (tvoří je dvojice horních a dolních přímých svalů a vnitřních a zevních přímých svalů) a  dva šikmé svaly (horní a dolní šikmý sval). Na správném vidění se podílejí také svaly víček – zvedač víčka a mimický kruhový sval. A jako každý sval v našem těle, který není posilován ochabuje, atrofuje.

Cvičit oči

Ač se to zdá zvláštní, chceme-li preventivně oddálit nošení brýlí, snížit, či dokonce odstranit dioptrie, cvičení očí tomu výrazně pomůže. Já osobně znám velmi svěží a aktivní osmdesátiletou paní, která nenosí brýle. Ptala jsem se jí, jak to možné a dostala lakonickou odpověď : „Ráno procvičím celé tělo, včetně očí.“ Překvapilo mě to, ale má to svou logiku. Tak jako pravidelným cvičením posílíte svaly na nohou, cvičením posílíte i okohybné svaly a ty pak mohou fungovat jako „za mlada.“ Opět podotýkám, jak výše zmíněno, musíme mít jinak zdravé oči, šedý zákal a jiné choroby cvičení opravdu neodstraní, tady musí zasáhnout lékař.

Jak cvičit

Zapátral jsem v různých zdrojích a našla několik cviků s oční bulvou.

  1. Zaměřte oční bulvu na pomyslný bod nahoře, pak dole, na jednu stranu a na druhou. Pohyby jsou pomalé, ale snažte se bulvami pohybovat do maxima.
  2. Pomalu kružte bulvami nejdřív na jednu a pak na druhou stranu.
  3. Očními bulvami pobyhujte v šikmém směru nahoru a dolů, totéž na opačnou stranu. Opět pobyby maximálně dotahujme
  4. Očními bulvami provádíme pomyslné osmičky – nejprve zleva doprava a zprava doleva.

Každý cvik by měl být prováděn alespoň 8x na každou stranu. Cviky se provádí nejprve se zavřenýma očima, pak je otevřete a zopakujte totéž cvičení.

Doporučení ke cvičení

  • Cvičení očí by se mělo provádět v klidu, je dobré se před cvičení prodýchat – pár hlubokých nádechů vedených ze spodní části břicha vzhůru do plic, kdy nám nádech roztáhne žebra a končí až v klíčních kostech – a výdech v opačném směru – nás – uvolní, zklidní, odstraní stres a zkvalitní účinky cvičení.
  • Cvičit ale můžete kdykoliv, poctivé cvičení celé sestavy zabere cca 8minut. Stačí tedy chvíle, kdy jste sami doma, nebo v zaměstnání a můžete si zacvičit. Je důležité ale při cvičení nemyslet na to, co uvaříte k večeři, nebo že musíte vyzvednout opravenou sekačku, ale soustředit svou mysl na opravdu na pohyby očí. Propojení mysli a dýchání mnohonásobně zvýší účinek cvičení.

Další tipy pro dobrý zrak

  • Po probuzení se hned nesnažte zaostřit zrak, naopak dívejte se chvíli lehce jakoby rozostřeně – teprve potom zaostřujte na jednotlivé předměty. Je vhodné toto provádět i během dne, oční svaly se tak uvolní.
  • Několik minut denně se dívejte do zeleně – zelená barva léčí a uklidňuje vaše oči.
  • Choďte na procházky. Pokud můžete, nechte sluneční paprsky prostoupit vašima očima – nejprve zavřenýma, snesete-li pak i otevřenýma. Oči potřebují světlo a hodinová procházka spojená se světelnou lázní vám ho zajistí dostatečně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Filoména Božetěchová

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button