Zdraví

Jaké výhody nabízí zelená zelenina v našem jídelníčku?

Všichni víme, že zelenina nabízí našemu tělu celou řadu zajímavých a nepřehlédnutelných benefitů. Co je však zvláštního na zelených druzích a proč by se měly v našem jídelníčku objevovat pravidelně?

Dokonalý zdroj vlákniny

Vlákninu sice obsahuje každá zelenina, ale ta zelená jí má velké množství. Vláknina podpoří zdraví střev, zasytí nás, nebudeme tedy mít tak často hlad. Je to dokonalá prevence proti nadváze. Eliminuje zácpu, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v těle. Do jídelníčku tedy můžeme zahrnout brokolici, hrách, zelené fazolky, artyčoky nebo cuketu.

Podpora zdravého zraku

Na zdraví našeho zraku se podílí celá řada faktorů. Patří mezi ně také vitamín A. Jeho nedostatek v těle může být příčinou špatného vidění, především za šera. Vyšší obsah vitamínu A nabízejí tyto druhy zelené zeleniny – brokolice, kapusta, špenát, hrášek nebo zelené druhy paprik. Zapomenout nesmíme na fakt, že vitamín A je rozpustný v tucích. Lepší vstřebávání tohoto vitamínu podpoří i zinek.

Přísun železa

Železo si většinou spojujeme s červenými druhy masa nebo drůbeží. Pokud pociťujeme únavu a nedostatek energie, může to být právě třeba díky nedostatku železa. Zelené druhy zeleniny pomáhají zvyšovat hladinu hemoglobinu a železo zajišťuje jeho správnou produkci. Hemoglobin má na starosti nejen přenos kyslíku ale také správné funkce buněk našeho těla.

Podpora zdraví srdce a pevných kostí

Zdraví srdce podpoří vitamín K, jehož nedostatek může být také jednou z příčin vzniku osteoporózy. Velké množství tohoto vitamínu se nachází ve špenátu, mangoldu, brokolici, zelí, chřestu, čekance, salátové okurce nebo hlávkovém salátu.

Zpomalení procesů stárnutí

Vitamín E patří mezi dokonalé antioxidanty a pomáhá bojovat proti procesům stárnutí. Chrání naše buňky proti oxidačnímu stresu. Vitamín E je potřebný nejen pro boj proti stárnutí, ale také může pomoci v boji proti Alzheimerově chorobě. Je považován za důležitá vitamín podporující naši imunitu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button