Dlouhodobé lámání vlasů může mít hlubší příčiny. Může se jednat třeba o hormonální nerovnováhu nebo o nutriční nedostatky. Než začnete tyto důvody zjišťovat, můžete vyzkoušet některé opravné domácí prostředky.
Lámavé vlasy se třepí. K tomuto jevu dochází v případě, že je suchá pokožky hlavy, vlasy si myjeme tvrdou vodou, požíváme pro jejich úpravu teplo, často si je barvíme nebo svazujeme ve sprše.
Jak přirozeným způsobem pomoci vlasům proti jejich lámání?
Způsobů je velké množství. Podívejte se na některé inspirující nápady.
1. Dostatek vitamínů
Pro zlepšení zdraví vašich vlasů hrají důležitou roli vitamíny C, D3 a biotin. Aby byly vlasy v kondici, vlasové folikuly potřebují dostávat výživu a musejí být dostatečně prokrvené. Vitamín C má velký podíl na tvorbě kolagenu. Ten je základem pro tvorbu krevních cév. Vitamín D3 pomáhá při produkci složek, které podporují zdraví vlasů. Jedná se především o keratin. Biotin podporuje zdravý růst vlasů. Do jídelníčku zařaďte citrusy, vejce, sýry a dostatek listové zeleniny.
2. Kokosový olej
Jedná se o přírodní zvlhčovač, který pomáhá předcházet ztrátě bílkovin z vlasů. V oleji je obsažená kyselina laurová, která mu dodá protiplísňové vlastnosti. Ty chrání vlasy proti plísním. 1/2 – 1 lžíci kokosového oleje vmasírujte do pokožky hlavy a do vlasů. Zakryjte a nechte působit přes noc.
3. Esenciální oleje
- Olej ze sladkých mandlí
Vlasům pomůže získat zpět ztracený lesk a hustotu. Obsahuje prospěšné sloučeniny (kyselina olejová nebo linolová). Ty pomáhají udržovat metabolismus tuků, které chrání vlasy proti poškození. Připravte si směs z 1/2 – 1 lžíce nosného oleje (olivový, kokosový) a vmíchejte do něj 2 – 3 kapky mandlového oleje. Směs vmasírujte do pokožky hlavy a vlasů a nechte působit 1 – 2 hodiny.
- Olej z heřmánku
Nabízí hydratační a protizánětlivé vlastnosti. Ty opravují poškozené vlasy. Do 1/2 – 1 lžíce nosného oleje vmíchejte 3 – 4 kapky esenciálního heřmánkového oleje. Vzniklou směs vmasírujte do pokožky hlavy a vlasů a nechte působit 1 hodinu.
4. Arganový olej
Tento druh oleje je bohatý na vitamíny (A, C a E), kyselinu linolovou a omega-6 mastné kyseliny. Má antioxidační vlastnosti a vlasům dodá potřebnou hydrataci. Postačí vetřít 4 – 5 kapek arganového oleje do pokožky hlavy a vlasů a nechat působit 1 – 2 hodiny. Můžete však nechat i přes noc.
5. Zelený čaj
Obsahuje katechiny, brání řídnutí a poškozování vlasů. Do 1 lžíce kokosového oleje vmíchejte 1/2 lžičky prášku zeleného čaje, naneste na pokožku hlavy a vlasy a nechte působit 10 minut.
6. Vejce
Vaječné bílky jsou bohatým zdrojem bílkovin. Také vykazují antioxidační vlastnosti a vlasy chrání proti poškození. Vyzkoušejte třeba vaječnou vlasovou masku. Pro její výrobu budete potřebovat 2 bílky, 2 lžíce olivového oleje, 1 šálek mléka a několik kapek citronové šťávy. Všechny přísady smíchejte, vzniklou směs naneste na vlasy a nechte působit 30 minut.
7. Cibulová šťáva
Cibule je bohatým zdrojem síry, která tvoří základní stavební jednotku keratinu. Ten bojuje proti vypadávání a lámání vlasů a udržuje je v kondici. Připravte si směs z 1/2 lžíce kokosového oleje a 1/2 lžíce cibulové šťávy. Tu naneste na pokožku hlavy a vlasy a nechte působit 20 – 30 minut.
Všechny výše uvedené postupy provádějte 1 – 2x týdně.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.