Hormonální nerovnováha může způsobit velmi nepříjemné stavy, od pocení, návalů, bušení srdce až po bolesti hlavy, únavu, podrážděnost, nespavost, deprese. I když nám hormonální hladinu mohou rozhodit i léky, stres, nebo jin= faktory, obvykle je spojována s menopauzou žen. Klimakterium však nemusí zvládat jen díky farmakům, zkuste i přírodní cesty.
V první řadě strava
Odborníci zjistili, že ženy ze zemí, kde jsou jejich hlavou potravou hlavně z mořské ryby a přírodní estrogeny, mají příznaky klimakteria mizivé. Čím víc na sever, čím víc má žena světlejší pleť, tím má silnější obtíže spojené s menopauzou. Strav je tedy v tomto případě na prvním místě, jak eliminovat příznaky menopauzy. Základem jídelníčku by měla být potrava bohatá na fytoestrogeny, které se v těle mění na estrogeny a pomáhají tak vyrovnávat jejich hladinu v době, kdy v těle ženy přirozeně ubývají. V čem fytoestrogeny najdeme? Je to především sója, tofu, mořské ryby, ovoce, zelenina, především pak červená řepa, která má další pozitivní účinky, např. působí proti rakovině.
Bylinky
I v tomto případě hrají bylinky důležitou roli a můžeme jimi opravdu pozitivně ovlivnit negativní projevy menopauzy. Návaly horka a pocení snížíte s pomocí šalvějového čaje, do něhož můžete přidat díl kontryhele a přesličky. Tyto byliny dokáží stimulovat i činnost dělohy. Pijte čaj z těchto bylin 2x denně po dobu dvou týdnů, pak si dejte dva týdny pauzu a při přetrvání obtíží kůru opakujte. Rovněž čaj z obyčejného jetele pomůže, neboť tato rostlina obsahuje látky podobné estrogenu. Podobné vlastnosti má i bylinka zvaná ploštičník. Ta navrch odstraňuje stres, zlepšuje kvalitu spánku a snižuje podrážděnost.
Pitný režim a pohyb
Už je to téměř mantra všech odborníků na výživu. Dodržujte pitný režim a hýbejte se. V tomto období to platí dvojnásob. Je to logické. Pocením ztrácíte tekutiny a s nimi minerály, tudíž pité slabě mineralizované vody je nesmírně důležité k doplnění ztrát. Dané množství se různí, samozřejmě s ohledem na hmotnost ženy i počasí. Selský rozum napovídá, abyste pily tak, aniž byste se cítily „přepity,“ ale určitě neměly pocit žízně. Obecně dodpručovány jsou dva litry tekutin denně.
Pohyb je prostě důležitý v každém věku. V menopauze jsou doporučovány procházky v přírodě, pokud možno ostřejším tempem, které vám rozproudí metabolismus, ale také vás pozitivně naladí. Mnohé ženy si pochvalují hormonální jógu, jejíž účinky na produkci hormonů jsou nesporné.
Hlavně buďte trpělivé a neočekávejte změnu hned. Vytrvejte a určitě se dostaví. Období menopauzy se nemusíte bát. Můžete ho prožít naplno, bez větších obtíží, jen neházejte flintu do žita. A nezapomínejte na úsměv, i ten pomáhá.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.