Jídlo a receptyPřírodní léčbaZdraví

Jak je to s hubnutím po padesátce?

Stárnutí je přirozený proces, který nezastavíme. U žen se objevuje období menopauzy. S ním je spojená celá řada zdravotních komplikací a mnohdy i přibývání na váze.

Co je menopauza?

Jedná se o období, které je u žen spojováno s přirozeným stárnutím. Je to také konec reprodukčního období. Tělo přestává produkovat vajíčka, která jsou schopná oplodnění. Doba i průběh jsou individuální.

Příznaky se objevují postupně a také jsou individuální záležitostí. Jedná se období, kde se ženské tělo připravuje na klidovou fázi. Příznaky bývají spojovány s nižší hladinou estrogenu a patří mezi ně návaly horka, potíže se spánkem, nadměrné pocení, bušení srdce, bolesti prsou a hlavy, nechuť na sex, horší kvalita vlasů a pleti. Objevují se výkyvy nálad, ženy jsou podrážděné, mají pocity úzkosti nebo napětí. Zhoršuje se koncentrace. Může dojít k přibývání na váze.

Jak na hubnutí v menopauze?

  • Konzumace jídla by měla probíhat pouze 3x denně. Nic mezi tím nejíst. Delší intervaly mezi jídly umožňují snazší trávení bílkovin a tuků. Také klesá hladina inzulínu, dochází tak k lepšímu spalování tuků a tělo nevytváří tukové zásoby. Vyzkoušet můžete také přerušovaný půst.
  • Každé jídlo by mělo obsahovat kvalitní druhy bílkovin (maso, ryby, ořechy, semena), zdravé tuky (omega-3 mastné kyseliny) a dostatek zeleniny.
  • Pozor na jednoduché cukry. Dopřejte si raději komplexní sacharidy, které se nacházejí v celozrnných přílohách.
  • Je potřeba zvýšit příjem fytoetsrogenů – lněné, dýňové, sezamové nebo slunečnicové semínko, tofu, tempeh, miso, celer, zelené fazolky. Fytoestrogeny pomáhají udržet v rovnováze hormony.
  • Pokrmy si připravujte doma z čerstvých a přirozených potravin. Zpracovávané potraviny obsahují přidané látky, které mají negativní vliv na hormonální reakce.
  • Do jídelníčku zařaďte dostatek vlákniny – ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny.

zdravá strava

  • Dopřávejte tělu dostatek tekutin, především čisté vody.
  • Eliminujte konzumaci kofeinu a alkoholu, především červeného vína. Jsou jednou z příčin návalů horka.
  • Důležitý je také dostatečný příjem vápníku a vitamínu D – fungují jako prevence osteoporózy. Dopřejte si kvalitní mléčné produkty.

Kterým potravinám se vyvarovat?

Z jídelníčku vyřaďte tučné druhy masa, uzeniny, sladkosti, smažené pokrmy, slazené a alkoholické nápoje.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button