Zdraví

Jak bojovat proti hemeroidům?

Hemeroidy jsou jednoduše řečeno zbytnělé křečové žíly v konečníku. Je to velmi nepříjemná záležitost, o které se nám obvykle nechce příliš před lékařem hovořit. Co dělat, aby se nám tyto zdravotní potíže vyhnuly?

Důvody vzniku hemeroidů

Především jsou to nejrůznější dlouhodobé záněty konečníku, zácpy, špatná cirkulace krve v dolní části trupu, která je obvykle způsobena sedavým způsobem života. Hemeroidy často vznikají v těhotenství, nebo v jeho důsledku, kdy je krevní oběh více zatížen.

Jak proti nim bojovat?

Způsobem stravování

– opět jsme u jídla – základního kamene našeho zdravého způsobu života. Pro prevenci vzniku hemeroidů je důležité zvýšit příjem vlákniny – tzn. hodně ovoce a zeleniny (především melounů, avokáda, citrusů, rajčat, okurek, kyselého zelí) a celozrnného pečiva.  Dále jsou doporučovány ovesné vločky , ořechy, produkty ze sóji. Výborná je pohanka. Ta má vysoký obsah látek, které zabraňují vzniku hemeroidů.  Vyhýbejte se hodně kořeněným jídlům, čokoládě, kávě.

 Naordinujte si zvýšený příděl vitamínů

– nejlépe v přirozené formě. Vitamín C (proto ty citrusy) má schopnost posílit žilní stěny a vitamín E zlepšuje krevní oběh (ten obsahuje zmíněné avokádo, sója, ořechy, rovněž olivový olej).

Dostatkem tekutin

– ten je nezbytný. Tekutina usnadní průchod potravy naším zažívacím traktem a změkčí stolici. Výborné léčivé schopnosti má odvar z lněného semínka, ideální je po malých doušcích ho popíjet po celý den.

Pohybem

– je to logické – pohyb na čerstvém vzduchu, cvičení rozpohybuje naše tělo i střeva. Existují i jednoduché cviky, které jsou doporučovány v léčbě i prevenci hemeroidů. Jedním z nich je tento: posadíte se na zem, pokrčíte nohy a spojíte chodidla, uchopíte se za kolena a pomalu se pohybujete ze strany na stranu. Tak masírujete rektum, rozpohybujete krevní oběh spodní části trupu. Nebo můžete při delším stání, třeba ve frontě či na přechodu stahovat rektální svalstvo – i tím bojujete proti křečovým žilám a prokrvujete žilní stěny konečníku.

Obklady a masáže

velmi účinné jsou obklady a koupel z odvaru dubové kůry i masáže, kdy rektum masírujeme co nejvíce studeným proudem vody. V lékárně samozřejmě na hemeroidy dostanete mast, kterou si také můžete pomoci, pokud jsou hemeroidy příliš bolestivé.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button