Přírodní léčba

I krevní tlak můžete ovlivnit

Srdce je spolu s mozkem nejdůležitější orgán našeho těla. Je to jedem z nejnamáhavějších svalů. Onemocnění srdce patří mezi nejzávažnější choroby. Mezi určující znaky zdravého srdce a jeho správného rytmu patří krevní tlak. Jeho kolísání – tedy vysoký nebo nízký se obvykle léčí farmaky. Do určité míry je krevní tlak podmíněn geneticky, můžete ho však ovlivnit i vy přírodní cestou.

Správné hodnoty krevního tlaku

Nutno říci, že hodnoty krevního tlaku se samozřejmě mění s naším věkem. Jiný krevní tlak mají děti, jiní dospělý, je rozdíl mezi hodnotami tlaku u mužů a žen. Rovněž diabetici nebo lidé s onemocněním ledvin mívají jiný krevní tlak než zdraví lidé. Normální tlak u zdravého dospělého muže je 120/80, u ženy pak 100/70. U diabetiků se hodnoty tlaku, který je považován za normu pohybuje kolem 130/80 a u „ledvinářů“ 110/80.

Prevence

Vysoký krevní tlak

Obzvlášť vysoký krevní tlak,neboli hypertenze je považován za civilizační chorobu. U nás jím trpí čtvrtina populace a jednou z nejčastějších příčin úmrtí u lidí po 40 roku věku. Ač ho tedy můžete „zdědit,“ určitě je ale možné tuto genetickou zátěž snížit a to nejlépe preventivně. Jak – )lně jednoduše – žít zdravě. Zdravě jíst, hýbat se, nekouřit, omezit tvrdý alkohol, vyhýbat se stresu, dostatečně spát. Jak prosté, že?

Nízký krevní tlak

Neboli hypotenze znamená, že dochází k nedostatečnému přísunu okysličené krve do mozku. Lidé trpí závratěmi, motáním hlavy. I tady se dá těmto stavům předcházet především dostatečným přísunem tekutin, rovněž pravidelným stravováním, ideální je nedělat dlouhé pauzy mezi jednotlivými jídly, rovněž cvičení pomáhá. Lidé s nízkým tlakem by měli užívat vitamín C.

Přírodní léčba

Bylinky

Srdečník obecný – jak název této bylinky napovídá, je to bylina přímo ovlivňující srdeční činnost. Čaj ze srdečníku příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém, upravuje krevní tlak, pomáhá ale i odstranit stres, úzkost, nadměrně rychlé bušení srdce.

Hloch obecný – tato bylina působí univerzálně na činnost srdce a rovněž příznivě ovlivňuje průchodnost v krevním systému, rozšiřuje zúžené cévy. Nejvíce účinných látek je v květech a listech této bylinky. Čaj z ní popíjejte ideálně třikrát denně, hořkou chuť můžete vylepšit medem.

Smetanka lékařská, merlík, jalovec – další bylinky pozitivně působící i na činnost ledvin, která je úzce spjata s krevním tlakem. Tyto bylinky čistí krev a celkově prospívají činnosti orgánů kardiovaskulárního systému i dalších.

Potraviny

Pohanka – tato potravina byla dříve jídlem chudých, nyní ji odborníci doporučují jako potravinou velmi prospěšnou našemu cévnímu systému. Pohanka obsahuje látku zvanou rutin, která má schopnost optimalizovat krevní tlak, ať už vysoký nebo nízký. Ne každému vyhovuje chuť pohanky, ale existuje mnoho receptů, jak ji upravit, aby vyhovovala vaší chuti. Lze i přidat do polévek, salátů, nebo ji použít jako základ pomazánek. Její účinky znásobíte a výborná je i s nakládanou červenou řepou.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button