Jídlo a receptyZdraví

I bez lepku se dá sestavit chutný a zdravý jídelníček

Lepek, někdy známý nebo označovaný pojmem gluten, nalezneme v některých obilných druzích a produktech z nich vyráběných. Jedná se především o pšenici (i špaldu), ječmen, žito, žitovec, některé druhy ovsa a kamut. Na všech produktech, v nichž se lepek vyskytuje, musí být tato informace uvedená a to z jednoho velmi důležitého důvodu. Někteří lidé totiž mají obtíže se snášenlivostí na lepek a jako následek jeho konzumace se pak u nich objevují zdravotní obtíže. Toto onemocnění je známé pod názve, celiakie. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které je celoživotní a obtížím se postižený může vyhnout pouze tím, že lepek ze své stravy vyloučí.

Příznaky celiakie

Typickými příznaky jsou střevní potíže, plynatos, křeče v oblasti břicha, únava, ztráta hmotnosti. Někdy se objeví také obtíže spojené s kožním problémy. Vzhledem k tomu, že postižený má zhoršené trávení, může se objevit v těle nedostatek živin a vitamínů, který se stává příčinou únavy, oslabené imunity, ztráty svalové hmoty, nervozity nebo dalších zdravotních obtíží. Příčinou nesnášenlivosti lepku mohou být i genetické predispozice, které mají vliv na riziko jejího vzniku, ale také na její závažnost. Velkou roli hraje i věk, v němž byla celiakie diagnostikována.

Na které potraviny si dát pozor?

Jestliže je u vás nebo u někoho z vaší rodiny diagnostikována celiakie, je potřeba ze stravy vyloučit veškeré produkty a potraviny s obsahem lepku, i jeho minimálního množství. Jedná se o obiloviny uváděné výše a produkty z nich vyráběné. Snadno se dají nahradit rýží, kukuřicí nebo amarantem, z nichž se vyrábí i mouka.

Pozor je potřeba dát i na těstoviny (pokud nenesou označení bezlepkové), uzeniny, cukrovinky nebo některé produkty vyráběné z mléka. Velký obsah lepku má také seitan (rostlinná alternativa pro maso). Zaměřit se je potřeba i na dochucovadla (sojové a další omáčky, bujóny, kečupy a protlaky) nebo potraviny, které se připravují průmyslovou cestou (knedlíky, suchary, zmrzlina, pečivo, sladové výtažky, kávovina).

Které potraviny zařadit do jídelníčku?

V případě mouky se jedná například o mouku sójovou, hrachovou, rýžovou či amarantovou. Pro pečení pak to může být třeba mouka kokosová nebo mandlová. K dostání jsou však i speciální bezlepkové směsi. Jako příloha se dají využít brambory, rýže nebo speciální druhy bezlepkových těstovin. Samozřejmostí jsou pak luštěniny, quinoa, proso, teff, ovoce a zelenina, houby, maso, vejce, semínka a ořechy nebo mléčné produkty. K dostání je i pečivo, které lepek neobsahuje.

Něco málo závěrem

V současné době se můžeme setkat z bezlepkovou stravou i u lidí, kteří problémy s konzumací lepku nemají. Důvod je jednoduchý – i bezlepková strava je plnohodnotná a našemu tělu poskytuje dostatek potřebných látek. Jen je potřeba si vhodně sestavit vyvážený jídelníček. Strava bez lepku navíc podpoří detoxikaci těla a uleví trávicí soustavě.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button