To ovoce je už odpradávna symbolem života, plodnosti a krásy. Setkáváme se s ním v mýtech starých Egypťanů, Řeku a Římanů, kde vždy hrálo významnou roli, ale i v bibli a koránu.
Lidskou fantazii podněcoval sám strom, ale hlavně jeho zvláštní krásné plody s množstvím semen.
Obsah plodů
Především jsou bohaté na bioaktivní látky, hlavně kyseliny gama-linolenové a velmi cenné mastné kyseliny omega-6. Dále obsahují četné antioxidační sekundární rostlinné oleje – flavonoidy jako anthocyan a quercetin, polyfenoly, především kyselinu ellagovou, která má chemoprotektivní účinek. V granátových jablkách jsou také taniny dodávají plodům jejich zvláštní natrpklou chuť. Vedle toho v nich najdeme velké množství draslíku, železa, fosforu, hořčíku a vápníku, vitamíny C, B2, B3 a beta-karoten, ale i proteiny. Antioxidační účinky granátového jablka jsou až desetkrát vyšší než u borůvek nebo zeleného čaje.
Účinky
Granátové jablko reguluje metabolismus tuků a zlepšuje funkci výstelky krevních cév. Plní také mnohé biologické role, jako je usměrňování krevního tlaku a látkové výměny mezi cévami a tkáněmi. Reguluje tloušťku cév a produkuje řadu látek, které jsou prospěšné při léčení nachlazení a chřipky. Konzumace granátových jablek je vhodnou prevencí nemocí srdce a cév. Poskytuje také antioxidační ochranu srdci, cévám, mozku a také chrání proti zánětům a artritidě.
Polyfenoly obsažené v granátových jablkách brzdí růst rakovinných buněk, snižují riziko rakoviny a pomáhají při potížích s prostatou. Pozitivní účinky byly prokázány také při onemocnění anginou pectoris a diabetu. Prokázána je i podpora při potížích s erekcí. Jádra plodu obsahují fytoestogeny, živiny podobné sexuálním hormonům. Podporují také metabolismus a působí proti osteoporóze. Mají také pozitivní účinky u zánětů dásní a podpoře zdravého chrupu.
Použití
Granátová jablka lze konzumovat v nejrůznějším stavu. Používá se šťáva, dřeň, slupky, semena, listy i květy. Semena jsou bohatá na rostlinné hormony, ve slupce je hodně flavonoidů. V obchodech je k dostání vedle čerstvých plodů také šťáva, elixír, koncentrát, olej ze semen, kapsle a tablety, mouka, čaj, želé, dezertní vína a také výrobky určené k ošetření pleti a vlasů.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.