Zdraví

Feldenkraisovou metodou k fyzickému i psychickému zdraví

Čím dál víc se více se v posledních letech zdůrazňuje propojení psychiky a tělesna. Žijeme-li ve dlouhodobém stresu, většinou se to odrazí i na našem fyzickém zdraví – mohou se objevit migrény, žaludeční vředy, vysoký tlak, úbytky či přibývání hmotnosti a s tím spojené další potíže, dokonce astma a další zdravotní obtíže.

Je dokázáno, že lidé, kteří žijí ve stresu, jsou náchylní k různým nemocem a statisticky dříve umírají. A nemocní lidé zase nebývají psychicky v pohodě. Vše spolu souvisí a je propojeno. Jak vystoupit z bludného kruhu a vstoupit do jiného, kde se budeme cítit dobře po psychické i fyzické stránce? Jednou z možností je Feldenkraisova metoda.

Feldenkraisova metoda

Akcentuje uvědomění vlastního těla. Není soustavou daných cviků, jako je např. jóga, ale převážná část cviků se odehrává v nitru, dotvářeny jsou pak pohybem těla. Dá se říci, že tato metoda je jakýsi vnitřní učební proces, jehož cílem je, aby se člověk cítil dobře ve svém vlastním těle, poznal a plně využíval jeho možnosti.

Princip metody

Feldenkraisova metoda není typickou terapeutickou metodou, ale vychází z předpokladu, že přes vědomé vnímání tělesna se dostaví uvědomění duchovna. Autor sám označuje svou metodu jako „uvědomění prostřednictvím pohybu.“ Obraz, který si o sobě utváříme, se skládá ze čtyř neoddělitelných částí. Jedná se o pocity, myšlení, pohyb a smyslové vnímání. Změna jedné oblasti nutně vyvolá i v dalších oblastech a dojde k vychýlení rovnováhy. Pak dochází k psychickému i fyzickému onemocnění.

Jak to funguje?

Podle Feldenkraise je vše otázkou našich naučených vzorců chování, způsobu života. Nejen v rovině obecné – to jak se stravujeme, zda kouříme, zda sportujeme, jak hodně jsme pod vlivem stresu, ale i rovině toho, jakým způsobem se pohybujeme, stojíme, dýcháme, vnímáme a komunikujeme se svým okolím. Nejsou-li ty vzorce správné, zdravé, není-li nám v nich dobře, je něco špatně a je třeba odhalit příčinu.

Cvičení těla i ducha

Jak jsme uvedli, Feldenkrais nemá pevně dané cvičení ani jeho pořadí. Existují však doporučené cviky, které je možné naučit se i doma. Vhodnější však je navštívit seminář o této metodě, kde vám cviky „ušijí“ tzv. na míru. S jejich pomocí si uvědomíte své tělo, svou duši, své propojení. Odhalíte, co vám blokuje cestu ke spokojenému životu, odstraníte zdravotní i psychické obtíže.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button