Přírodní léčbaZdraví

Fakta o peroxidu vodíku: Na co vše se dá použít mimo lékárničku

Peroxid vodíku je jednou z nejuniverzálnějších věcí, kterou můžete mít doma. Dá se použít v kuchyni, na zuby i jiné čištění. V tomto článku vám ukážeme využití peroxidu. Pro připomenutí se v první řadě jedná zejména o dezinfekční přípravek na rány a odřeniny.

Zabraňuje vniknutí infekce do rány, není však určen pro dlouhodobé účely. Ránu vyčistí, ale ta potřebuje potom i zaschnout. Peroxid by mohl ranku neustále rozmokvávat. Pro lékařské účely se používá 3% roztok.

Kontaktní čočky

Pokud jste si zapomněli koupit váš roztok nebo někam cestujete, nemusíte se bát použít peroxid vodíku. 3 % roztok peroxidu vodíku udrží vaše kontaktní čočky v čistotě. Odstraní i drobné proteiny, které se na čočkách usadily během dne.

Záněty vedlejších dutin nosních

Lékařští odborníci tvrdí, že zředěný peroxid vodíku lze použít také jako nosní sprej. Kdo tedy cítí v dutinách tlak z přetížení, určitě zkuste tento jednoduchý a levný trik.

Ústní voda

1 polévkovou lžíci peroxidu vodíku převalujte v ústech po dobu 1-2 minut. Krásně vám bude v ústech šumět, vybělí zuby a pomůže také se snětí a vřídky.

Dezinfekce zubních kartáčků

Namočte hlavu zubního kartáčku do kelímku s peroxidem vodíku. Opakujte 1-2 x týdně. Zabijete tím bakterie.

Bělení zubů

1 lžíci jedlé sody smíchejte se lžičkou peroxidu vodíku a vytvořte si pastu, kterou nanesete na zubní kartáček a vyčistíte si s ním zuby. Slouží k odstranění skvrn a přispívá k bělení zubů. Použijte několikrát týdně dle potřeby.

Univerzální čistič na okna, zrcátka i dětské hračky

Peroxid vodíku má mocné složky, které efektivně čistí díky svým dezinfekčním vlastnostem. Dá se použít v kuchyni na okna, ale i pro vyčištění špinavého kapesního zrcátka.

Praní skvrn

Peroxid vodíku se používá na odstranění skvrn z prádla. Na skvrnu jemně kápněte peroxid vodíku a nechte krátce působit, ne déle, než 3 minuty. Peroxid vodíku totiž bělí, kdybyste ho nechali na oblečení delší dobu, mohl by způsobit světlejší barvu. Tohoto efektu využijete při bělení prádla. 1 šálek peroxidu vodíku dejte společně s prací dávkou do lavoru s vodou. Nechte máčet po dobu 20-30 minut a vyperte obvyklým způsobem.

Odstraňovač plísní

Na dlaždice, spáry, sprchové kouty a jistě by se našlo i další využití..nechte roztok máčet po dobu nejméně 30 minut a opláchněte. Peroxid vodíku odstraňuje skvrny z koberce stejně jako z oblečení. Jen opět pozor na delší, než 3 minutové působení.

Dezinfekce kuchyňské houbičky a dřezu

peroxidKuchyňský dřez a houbičky obsahují více bakterií, než koupelnové toalety, zajímavé zjištění. Nejprve vyčistěte umyvadlo od veškerého jídla a nečistot. Dřez naplňte teplou vodou a přidejte ½ šálku peroxidu vodíku. Do dřezu vložte kuchyňské houbičky a nechte je působit asi 20-30 minut. Peroxid vodíku je přirozený zabiják bakterií.

Očista ovoce a zeleniny od choroboplodných zárodků

Opět napusťte dřez teplou vodou, ale tentokrát sem ponořte ovoce a zeleninu. Peroxid vodíku neutralizuje potenciálně škodlivé chemikálie. Zejména na okurky a brambory se doporučuje, všeobecně tedy na zeleninu se silnější slupkou. Polovinu dřezu naplňte vodou a rozpusťte v ní ¼ šálku jedlé sody a peroxid vodíku po dobu 10-15 minut, poté opláchněte pod tekoucí vodou.

S peroxidem vodíku udržíte v čistotě i krájecí desku. Stačí jen nastříkat peroxid vodíku, nechat 5 minut a důkladně opláchnout teplou vodou a použít mýdlo nebo jar.

Dezinfekce lednice

Cítíte z lednice zápach? Použijte tento trik! Odstraňte z lednice všechny otevřené potraviny a nápoje a použijte peroxid vodíku ve spreji, nechte pár minut působit a bude po pachu. Čistým hadříkem lednici omyjte a vraťte zpět potraviny.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button