Zdraví

Co jste možná nevěděli o propolisu

Propolis, stejně jako med, je produkt včel medonosných. Tato pryskyřičná látka má příjemnou, aromatickou vůni a setkat se s ní můžeme v různých barevných odstínech (zelenožlutá až tmavě hnědá) a to podle jejího stáří a původu. Surovinu pro výrobu propolisu získávají včely na rostlinách, které produkují pryskyřici, kterou mísí s výměšky, jež produkují v hlavových žlázách. Propolis slouží včelám jako základní stavební materiál, má však i charakter ochranný.

Zdravotní přínosy propolisu pro lidský organismus

Kromě pryskyřičných látek a éterických olejů obsahuje propolis vitamíny skupiny B a velké množství minerálních látek. Mimo to má účinky antibakteriální.

Nabízí užívání vnitřní i vnější. K vnitřním účelům slouží především pro výrobu kloktadla nebo přípravu čaje.

Častěji se však používá zevně, ve formě masti nebo balzámu. Mast vyrobená z propolisu přinese dokonalou úlevu na spáleniny od sluníčka. Balzám na rty ochrání v zimním období jejich citlivou pokožku proti praskání. Další možností, kde propolis využít, je tinktura, kterou si můžeme připravit i doma. Pokud trpíte na záněty dásní, můžete propolis přidat do zubní pasty. Propolis je vhodný prostředek při opakovaném výskytu infekcí dýchacích cest.

Jestliže s používáním propolisu nemáte žádné zkušenosti, nejprve si vyzkoušejte jeho snášenlivost – malé množství naneste na předloktí a místo sledujte po dobu 48 hodin. Předejdete tak nechtěným alergickým reakcím.

  • Propolisová tinktura

Lze ji využívat vnitřně i zevně. Zevní využití nachází především při výskytu oparů, aftů akné nebo bradavic. Lze ji využít i pro přípravu obkladů, které zklidňují bolavé klouby.

Jako vnitřní přípravek se využívá jako kloktadlo proti bolestem v krku. Lze z ní připravit i nápoj proti zažívacím obtížím, pro očistu těla nebo podporu vnitřních orgánů. Postačí přidat jednu čajovou lžičku tinktury do šálku vlažné vody.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button