NezařazenéPřírodní léčbaZdraví

Chia semínka obsahují 6x více vápníku než mléko

Většina dospělých si myslí, že mléko je pro ně dobré. Koneckonců už od malička nám bylo vštěpováno, že konzumace mléka pomáhá ke zdravým a silným kostem a zubům, protože tento nápoj je jedním z nejlepších zdrojů vápníku.

Poslední průzkumy však ukazují, že mléko není tak zdravé, jak se původně předpokládalo. Ve skutečnosti nedokáže tělo dospělých z mléka tolik získat, a dokonce někteří vědci poukazují na to, že je spíše nezdravé.

Například necelých 40 % lidí dokáže mléko správně strávit a u Asiatů je to jen 5 %.

Faktem je, že mléko je pro děti, ne pro dospělé. Organismus potřebuje laktázy, aby mohl mléko správně strávit, ale tím, jak stárneme, gen, který tyto látky produkuje, přestává fungovat. U většiny dětí se to děje ve věku 5 let.

Tyto nové poznatky spotřebu mléka výrazně snížily, například prodeje mléka ve Velké Británii za posledních dvacet let poklesly o 30 %.

Chia jako skvělá mléčná alternativa

Naštěstí máme skvělou alternativu – chia semínka. Chia semínka mají víc vápníku a jsou také mnohem lépe stravitelné. 3 lžíce chia semínek obsahují 233 miligramů vápníku, což je téměř tolik vápníku, jako jeden šálek mléka – 299 mg. Doporučená denní dávka tohoto prvku je asi 1000 mg, což znamená, že tři lžíce chia semínek představují téměř čtvrtinu této dávky.

Výzkum z JAMA Internal Medicine Journal prokázal, že přidáním více rostlinných bílkovin do svého jídelníčku můžete snížit riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Další výhody chia semínek

Brání stárnutí kůže

Výzkumníci z Mexika nedávno zjistili, že chia semínka mají vysokou koncentraci antioxidantů – dvakrát tolik než se původně myslelo. Ukázalo se, že tyto antioxidanty zastavují činnost až 70 % volných radikálů, které poškozují kůži a způsobují její stárnutí.

Zlepšují trávení

Chia semínka také obsahují velké množství vlákniny – asi 11 g ve 30 gramech!

Pomoc při léčbě cukrovky

Vědci z University of Litoral zjistili, že chia semínka mohou pomoci zabránit metabolických poruchám (jako je například rezistence na inzulin), protože obsahují vysoké množství alfa-linolenové kysliny a vlákniny. Tyto metabolické poruchy mohou vést k rozvoji diabetu, takže během léčby s chia semínky chybu rozhodně neuděláte.

Pomáhají budovat svalovou hmotu a hubnout

Chia semínka jsou také fantastickým zdrojem bílkovin, jsou tedy ideální svačinou pro každého, kdo chce tvarovat svaly či hubnout. Díky antioxidantům vám navíc pomohou nahradit všechny živiny, které vaše tělo během tréninku ztratilo.

Zdravé srdce

Zjistilo se, že chia semínka dokážou zvrátit zánět a regulovat hladinu cholesterolu, takže jsou skvělým způsobem, jak zlepšit zdraví srdce. Pomáhají také snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button