Červená řepa patří mezi nejzdravější potraviny, které vůbec můžete odšťavnit. Pokud jste nikdy dřív nezkusili šťávu z červené řepy, je načase to změnit. Mnoho starověkých kultur považovalo řepu ne za potravinu, ale za lék, což je jenom důkazem jejích silných účinků.

Nejprve byla červená řepa ceněna výhradně pro své listy, které jsou nacpané živinami a léčebnými hodnotami. Nyní je však již známé, že řepa jako taková má mnoho, co může poskytnout.

Červená řepa je ve stejné čeledi jako špenát a cvikla, obsahuje vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninu. Také má vysoký obsah vitamínů C a B6, folátů, manganu, betainu (aminokyselina) a draslíku. Díky jedinečným betalainům má silné antioxidační, protizánětlivé, a detoxikační účinky.

A jakých zdravotních přínosů se vám tedy dostane při pití šťávy z červené řepy?

  1. Snížení krevního tlaku

Červená řepa je vhodným prostředkem na léčbu vysokého krevního tlak, protože obsahuje anorganické sloučeniny dusíku. Při konzumaci řepy se zlepší proudění krve, což má prospěšný účinek na kardiovaskulární soustavu a pomáhá snížit krevní tlak.

Při pravidelné konzumaci se nejen sníží váš krevní tlak, ale také se sníží riziko onemocnění srdce.

  1. Snížení zanícení

Konzumace řepy může zabránit zánětům, protože je bohatým zdrojem betainu, který je užitečný při ochraně bílkovin, buněk a enzymů před každodenním stresem. Pro dosažení lepších účinků protizánětlivých vlastností zkombinujte řepu a zázvorovou šťávu dohromady. Tato šťáva zvyšuje protizánětlivou sílu řepy a chrání trávicí systém před infekcí.

  1. Podpora detoxikace

Řepa obsahuje Betalin, který pomáhá eliminovat toxické látky z vašeho těla a vyčistit ho. Proto může být také červená řepa použita k detoxikaci vašeho těla. Kromě toho také pomáhá urovnat metabolismus, což je prospěšné při hubnutí. Proto pokud jste na misi na snížení tělesné hmotnosti a chtěli byste detoxikovat svůj systém, můžete určitě přidat tuto kořenovou zeleninu do vašich šťáv a salátů.

  1. Přínosy listů kořenové zeleniny

Jak již bylo zmíněno výše, nejprve lidé používaly listy červené řepy. Z toho důvodu jsou považované za nejdravější část této zeleniny. Tyto listy jsou bohatým zdrojem nezbytných živin pro vaše tělo. Mezi tyto živiny patří bílkoviny, vláknina, draslík, hořčík, vitamín A, C, B6, vápník a železo. Díky vysokému obsahu železa bude posílen váš imunitní systém a celková nutriční hodnota zabraňuje mnohým chorobám.

  1. Šťáva z červené řepy může zlepšit sexuální výkonnost

Kdysi v historii byla řepa užívaná jako forma primitivní Viagry. Starověcí Římané považovali červenou řepu za lék a pili a konzumovali tuto zeleninu, když chtěli zvýšit své libido. Výzkum ukázal, že řepa je bohatým zdrojem minerálu nazývaného bór, který je přímo spojen s produkcí pohlavních hormonů. Navíc oxid dusnatý, který se v těle vyrábí, když jíte řepu, zvyšuje tok krve a nakopne sexuální chtíč.

Čtěte:  Začněte jíst semena z papáji - je to magický lék na střeva, játra, ledviny a léčí i další choroby

Červená řepa je nedoceňovaná, přestože má neuvěřitelné zdravotní přínosy. KE všem výše jmenovaným ještě navíc posiluje energii, zpomaluje proces stárnutí, a slouží jako prevence malé mozkové příhody. Jestli tedy chcete těžit z těchto benefitů, je načase zařadit řepu do vašeho jídelníčku. Je jedno jestli ji budete jíst nebo pít, hlavní je začít.

Zdroj