Babské radyBylinkyPřírodní léčbaZdraví

Černý bez v kosmetice a výroba domácí masti

Černý bez je rostlina, která se v lidovém léčitelství využívá již po velmi dlouhou dobu a nachází široké možnosti využití. Každý určitě zná a někdy vyzkoušel šťávu z bezových květů nebo likér či marmeládu z černých bezových kuliček. Velmi často se sušené bezové květy používají jako pomocník při nachlazení. Věděli jste však, že z bezu se dá vyrobit i velice kvalitní domácí mast, která nám nabízí celou řadu zdravotních benefitů?

Příprava domácí masti

Pokud také patříte mezi milovníky lidového léčitelství a rádi si některé přípravky vyrábíte doma, rozhodně tuto mast vyzkoušejte. Její příprava není nikterak náročná a využít ji můžete pro celou řadu zdravotních obtíží. Je skvělým pomocníkem při bolestech kloubů, na výrony, otoky a podlitiny. Pomáhá hojit rány a obtíže kožního charakteru mezi něž patří záněty, popáleniny, ekzémy či odřeniny. Je vhodná na ošetření pleti, na níž se vyskytuje akné.

Suroviny pro přípravu:

  • kokosový olej – 200 g
  • bambucké máslo – 50 g
  • bezové listy, květy nebo jejich kombinace – 2 hrsti

Listy lze sbírat až do podzimu, nejlepší jsou však mladé, květy se objevují na přelomu června a července.

Postup výroby:

Připravte si vodní lázeň, umístěte do ní žáruvzdornou misku, rozpusťte kokosový olej s bambuckým máslem a přidejte černý bez. Celou směs nechte probublávat po dobu alespoň dvou hodin. Vzniklou směs nechte přes noc louhovat. Druhý den je potřeba ji opatrně opět zahřát, následně přelít přes plátýnko do menších uzavíratelných nádobek a nechat vychladnout. Skladovat je ji potřeba v chladu. Mast se používá dle potřeba na postižená místa.

Tipy pro vás

Pokud chcete, aby mast netála ani při pokojové teplotě, v závěrečné fázi výroby do směsi přidejte malé množství včelího vosku.

Nemáte-li nebo z jakýchkoli důvodů nechcete použít kokosový tuk, můžete jej nahradit vepřovým sádlem.

Pokud pro přípravu budete používat čerstvé květy, nechte je několik hodin zavadnout.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button