Babské radyPřírodní léčbaZdraví

Čaj z lipového květu je účinný pomocník na kašel i stres

Lípa srdčitá – malolistá patří mezi listnaté stromy dorůstající třiceti i více metrů. Vyskytuje se především v lesích smíšených a listnatých. Jedná se o strom velmi užitečný a to nejen díky kvalitnímu dřevu, ale její květy nabízejí některé léčebné účinky, jichž se využívá při některých zdravotních obtížích. Kromě toho se řadí mezi stromy medonosné.

Lipový květ

Květy se na stromě objevují během měsíců červen a červenec jsou charakteristické svými žluto – bílými stopkami s vrcholíky. Jakmile květy rozkvetou, vydávají nezaměnitelnou, omamnou vůni. Nektar z květů sbírají včely vyrábějí z něj lipový med, který nachází hojné uplatnění především v lidovém léčitelství. Kromě toho se květy využívají na přípravu léčivého bylinného čaje.

Lipový list

Má dlouhý řapík, jeho tvar je nesouměrně srdčitý a lysý. Na jeho spodní straně se nacházejí rezavé chomáčky chlupů, které jsou umístěné ve velkých žilkách.

Plody

Po dokvětu se na místě květu vytváří plod, jímž je kulovitý oříšek se slabým oplodím.

Obsažené látky a léčivé účinky

V lipovém květu se nacházejí silice, flavonoidy, třísloviny, fytosteroly, látky slizového charakteru, éterické oleje či organické kyseliny.

Květy je potřeba sbírat bez obsahu plodů, ideálně před největším rozkvětem. Po usušený z nich lze připravit bylinný nápoj nebo je přidat do některé z bylinných směsí. Látky v rostlině obsažené se využívají především díky svým účinkům jež mají pozitivní vliv při výskyt křečí, podporují poceni, rozpouštění hlenů a působí mírně antisedativně.

  • Lipový čaj

Často se používá pro podporu ocení nebo při obtížích spojených s dýchacími cestami. V tomto případě se kombinuje také s květem hluchavky či černého bezu. Při výskytu kašle je dobrým pomocníkem pro uvolnění hlenů. Také může pomoci v případě obtíží spojených s močovým měchýřem. Odvar nebo čaj z lipového květu pomáhá v boji proti úzkosti, nervovému vypětí a únavě.

Lipový čaj by neměl mít žádné vedlejší účinky ani v období těhotenství. V případě jeho používání konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

  • Lipový sirup

Připravuje se z květu lípy a je užitečným pomocníkem pro dobrý spánek nebo podporu imunity. Také pomáhá léčit nepříjemný kašel. Lze jej užívat jako koncentrát, můžeme jím ochutit vodu nebo jej přidat do čaje.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button