Babské radyBylinkyPřírodní léčbaZdraví

Bylinné tinktury pro domácí lékárničku

Pokud patříte mezi příznivce alternativní medicíny, možná byste si rádi vyrobili nějakou bylinnou tinkturu pro podporu zdraví, lepší krevní oběh, podporu imunity nebo urychlení metabolismu.

Základní receptura

Připravte si čistou skleněnou nádobu, do které vsypte 10 polévkových lžic čerstvých bylinek či bylinné směsi. Pokud budete používat bylinky sušené, postačí poloviční množství. Následně do nádoby přilijte půl litru vysokoprocentního alkoholu. Vzniklou směs řádně uzavřete v nádobě a nechte louhovat dva až tři týdny na chladném a tmavém místě. Mějte na paměti, že je potřeba směs denně protřepávat.

Po uplynutí potřebné doby přelijte směs přes čisté plátýnko do nové nádoby a skladujte na chladném a suchém místě. Vzniklou tinkturu používejte v nerozředěné formě. Můžete ji přidávat do čaje či koupele nebo si pomocí ní připravit obklady.

Jaké bylinky a na co použít?

Pokud stále přemýšlíte nad tím, jaké bylinky a na co použít, nechte se inspirovat těmito tipy:

Bylinka, která uleví od rozbouřeného žaludku a odstraní nepříjemnou migrénu. Tato bylinka se svojí typickou vůní pomáhá podporovat dobré zažívání, urychlí zpomalený metabolismus a vyčistí krev. Velmi pozitivně vnímány jsou její účinky dezinfekční i protizánětlivé. Je vhodná na utlumení bolestí hlavy. Kromě toho je to dokonalý prostředek pro posílení nervového systému a někdy se používá i jako afrodiziakum.

  • Tymián

Zatočí s akné i infekcí. Již staří Řekové využívali tuto bylinku pro posílení fyzické kondice a přidávali ji do své lázně. Kromě toho je to skvělý bojovník proti stresu, pomáhá předcházet některým chronickým obtížím a je účinným pomocníkem proti respiračním chorobám. Pro vnější aplikaci jej můžeme využít při výskytu akné.

Tato bylinka má pozitivní vliv na cévy a krevní oběh, podporuje lepší prokrvení končetin a pomáhá tělo regenerovat při pocitu vyčerpanosti. Je dokonalým pomocníkem proti ekzému a vyzkoušet jej můžete i v případě, že trpíte nespavostí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button