Přírodní léčba

Borovice lesní nabízí našemu tělu celou řadu zdravotních výhod

Borovice lesní, někdy nazývaná sosna, se řadí mezi významné hospodářské dřeviny. Setkat se s ní můžeme nejen v Evropě, ale také v severní části Asie. Na našem území se vyskytuje již velmi dlouhou dobu. Její dřevo je velmi odolné. Této vlastnosti se využívá v nábytkářském průmyslu, při výrobě podlah a s borovicovým dřevem se můžeme setkat také v průmyslu stavebním.

Kromě toho se jedná o rostlinu, jež nabízí celou řadu zdravotních benefitů. Výtažky z ní získávané jsou používané jako součást některých kosmetických či farmaceutických výrobků.

Léčivé účinky borovice lesní

Výtažky z borovice lesní mají dezinfekční a protizánětlivé vlastnosti, které využívali již naši předkové. K léčivým účelům se používají mladé pupeny, jehličí a výhonky. Posledně jmenované nabízejí účinky nejsilnější. Obsahují velké množství silic, vitamín C, minerály, antioxidační sloučeniny a karoten. Všechny tyto látky podporují naši obranyschopnost a zároveň pomáhají při detoxikaci organismu. Ideální dobou pro sběr výhonků je období měsíce května. To se objevuje největší množství nových, světle zelených výhonků.

Produkty s obsahem borovicových výtažků se často používají při obtížích spojených s onemocněním dýchacích cest. Borovicové silice, a další látky obsažené ve výtažcích, podporují uvolnění dýchacích cest i dutin, pomáhají očistit průdušky a díky dezinfekčním vlastnostem jsou účinným pomocníkem v boji proti škodlivým bakteriím. Také pomáhají posilovat organismus.

V lidovém léčitelství se borovicové pupeny, výhonky i jehličí používají pro přípravu čaje. Postačí malou hrst zalít šálkem horké vody a nechat louhovat po dobu 15 minut. Není vhodné čaj používat dlouhodobě, neboť terpeny v borovici obsažené by mohly některé citlivější osoby dráždit. Před vnitřním používáním přípravků z borovicových výtažků je vhodná konzultace s ošetřujícím lékařem, především pak v případě, že máte závažnější zdravotní obtíže.

Borovicové pupeny

Pokud je chceme používat k léčebným účelům, je potřeba je sbírat v období před jejich rozvinutím. To se v nich nachází velké množství přírodních látek. Patří mezi ně terpeny (obsahují je borovicové silice – esenciální oleje, které jsou těkavé a nerozpouštějí se ve vodě), pryskyřice, vitamín C, aromatické kyseliny, třísloviny nebo hořčiny.

Borovicové jehlice

K léčebným účelům se využívá jehličí, které má jasně zelenou barvu. Jedná se o mladé a zralé části, které lze použít pro léčebné koupele nebo obklady. Ty jsou vhodné v případě dny či revmatismu.

Borovicová kůra

Velmi často ji využívají zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin. Pokrývají s ní půdu. Kůra eliminuje vypařování vody, díky čemuž zůstává hlína déle vlhká. Také snižuje výskyt plevele.

Borovicové šišky

Své využití nacházejí pro dekorační účely. Některé druhy šišek nabízejí dostatečně velká a jedlá semínka (piniové ořechy). Obsahují vitamíny, zinek, bílkoviny, zdravé tuky a využívají se v kuchyni.

Borovicové éterické oleje

Základ tvoří vonné silice, které se nacházejí v borovicovém jehličí. Tyto oleje nabízejí účinky antiseptické a dezinfekční, pomáhají pročistit vzduch v místnosti. Éterické oleje z borovice jsou velmi častou součástí aromaterpie. Postačí nakapat několik kapek do aromalampy a vytvoříme si tak poklidnou atmosféru podporující relaxaci a uvolnění. Éterický olej může být také účinným pomocníkem při nachlazení, lze jej použít pro přípravu relaxační koupele.

Na bolesti svalů nebo kloubů má pozitivní vliv masážní olej obsahující výtažky z borovice. Účinné látky obsažené v borovici podporují prokrvení a regeneraci.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button