Jídlo a receptyKrásaPřírodní léčbaZdraví

Bezinky nejen pro imunitu a zdraví, ale i pro pleť nebo vlasy

Bezinky jsou plody černého bezu, které se objevují právě během podzimního času. Jedná se o drobné bobule černé barvy, které našemu tělu nabízejí celou řadu benefitů. Není však vhodné konzumovat je čerstvé, neboť mohou způsobit nevolnost a střevní obtíže. Díky tepelné úpravě se škodlivé látky v nich obsažené neutralizují.

Tělu prospěšné látky

Bezinky obsahují větší množství vitamínu C, dále pak vitamíny A a B6, draslík, železo, antioxidanty, antokyany a také větší množství vlákniny.

Zdravotní přínosy bezinek

Díky vyššímu obsahu vitamínu C a antioxidantů mají pozitivní vliv na podporu imunity, vláknina zlepšuje fungování trávicí soustavy, ale benefitů je daleko více.

  • Podpora imunity

Dobře fungující imunita je pro naše tělo velmi důležitá. Pomáhá v boji proti škodlivinám, které se vyskytují všude kolem nás. Bezinky obsahují větší množství vitamínu C a antioxidanty. Tyto látky jsou důležitými pomocníky právě pro naši lepší imunitu. Konzumace produktů z bezinek pomáhá také v boji proti infekcím horních cest dýchacích a dalších respiračních obtíží.

  • Podpora trávicí soustavy

Tu zajistí především vláknina. Kromě toho má vláknina pozitivní vliv při eliminaci zácpy, plynatosti nebo nadýmání.

  • Podpora zdraví srdce

Vzhledem k tomu, že jsou bezinky bohaté na draslík, mohou pomoci regulovat krevní tlak. Pomáhají uvolňovat cévy a tím zabezpečí lepší průtok krve. Antokyany v bezinkách obsažené chrání vnitřní vrstvu cév proti oxidačnímu stresu a tím snižují riziko vzniku srdečních chorob.

  • Zlepšení zdraví pokožky a vzhledu vlasů

Antioxidanty pomáhají v boji proti volným radikálům, které způsobují, kromě jiného, předčasné stárnutí. Také udržují pokožku zářivou a pružnou. Také působí jako detoxikační činidlo a pomáhají tak eliminovat vznik kožních obtíží mezi něž patří pupínky a jizvy. Antokyany přirozeně posilují zdraví pokožky a chrání kůži proti poškození. Olej vyráběný ze semínek lisovaných za studena je vhodný na suchou pokožku či vlasy.

Výroba lahodného sirupu z bezinek

Pro jeho přípravu budeme potřebovat šálek čerstvých bezinek, 3 šálky vody, lžíci čerstvého nastrouhaného zázvoru lžičku skořice, několik kousků hřebíčku a šálek medu.

Všechny přísady, kromě medu, vložíme do hrnce, přivedeme k varu a dusíme asi hodinu. Následně vzniklou směs přelijeme přes jemné sítko, přidáme med, nalijeme do skleněné lahve, necháme vychladnou a uložíme do lednice. Můžeme používat jako šťávu pro dochucení vody, nebo přidáváme do čaje. Sirup vydrží uskladněný v lednici po dobu několika týdnů.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button