Přírodní léčbaZdraví

Bazalka posvátná je elixírem života: Přečtěte si, proč tomu tak je

Bazalka posvátná (Ocimum tenuiflorum) je známým elixírem života, protože podporuje dlouhý život. Pochází z indického subkontinentu a její kultivary jsou rozšířeny i v tropech jihovýchodní Asie.

Jedná se o aromatickou a velmi rozvětvenou rostlinu, která předchází řadě nemocí. Je bohatým zdrojem prospěšných látek, má silné antioxidační, antivirové a antibakteriální vlastnosti. Posiluje imunitu a aktivuje řadu procesů v těle, aby se lépe připravilo na případný stres.

Obsah léčivých látek v ¼ šálku čerstvých lístků bazalky posvátné:

  • 1% vápníku
  • 1% draslíku
  • 1% hořčíku
  • 31% vitamínu K
  • 6% vitamínu A
  • 2% vitamínu C
  • 3% manganu
  • 1% folátu

Hmyzí bodnutí či kousnutí:

Směs šťávy z pozemních kořenů a listů je účinná proti kousnutí nebo bodnutí. Bazalka posvátná je výbornou profylaxí proti různým nemocím. Šťáva se užívá jednorázově a pak znovu až za několik hodin. Listy jsou výtečným tonikem pro vaše nervy.

Tulsi_(2070558022)

Kůže:

Šťáva z bazalky se používá na poruchy pigmentace kůže, např. leukoderma a pásový opar. Jedna studie z Thajska zjistila, že antimikrobiální vlastnosti Bazalky posvátné mohou léčit akné. Ve 3% roztoku účinně ničí bakterie, které jsou hlavní příčinou akné.

Ústa a zuby:

Stejné vlastnosti proti bakteriím bude mít tato šťáva i ve vašich ústech a na zubech. Proti špatnému dechu pomáhá použití zubní pasty ze sušených listů.

Ledvinové kameny:

Med s bazalkovou šťávou pomáhá vyplavit malé ledvinové kamínky. Musíte jí užívat pravidelně po dobu 6 měsíců.

Kouření:

Chcete přestat kouřit? Bazalka posvátná je aromatická a obsahuje látky, které naruší vaší chuť na cigaretu.

Stres:

Listy z bazalky ochraňují proti stresu. Žvýkejte cca 12 listů bazalky 2x denně jako prevenci.

Zdravé srdce:

Bazalka napomáhá léčit poškozené srdce, čistí krev a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Bolesti hlavy:

Mix listů bazalky a santalového dřeva zbavuje bolestí hlavy. Tento prášek z nadrcených surovin aplikujte na čelo.

Zdraví dýchacího systému:

Šťáva z listů bazalky, medu a zázvoru je skvělá proti astmatu, bronchitidě, nachlazení, kašli a chřipce.

Nachlazení a horečky:

Lístky bazalky uvařené v čaji slouží jako prevence malárie a horeček dengue v období dešťů. Trpíte-li na chřipky, pak je dobré tuto šťávu smíchat se stolní solí a hřebíčkem. Poskytne vám velkou útěchu.

Kašel:

bazalkaAjurvédské sirupy proti kašli obsahují výtažek z bazalky. Bazalka podporuje odstranění katarálního hlenu v průduškách. Tímto způsobem může být vyléčeno i astma. Bazalkový čaj uklidňuje bolesti v krku.

Žaludeční onemocnění:

O bazalce je známo, že posiluje žaludek. Je skvělým lékem na průjem a zvracení.

Protirakovinné vlastnosti:

Podle National Centre for Biological Sciences bylo zjištěno, že by Bazalka posvátná mohla být účinnou prevencí v léčbě rakoviny. Bazalka posvátná má podle vědců řadu chemo a radioprotektivních vlastností. Některé preklinické studie ukázaly obsah fytochemických látek – eugenol, kyselina rozmarýnová, apegenin, myretenal, tuteolin, sitosterol a kyselina karnosová. Bazalka posvátná je nápadná svou silnou vůní a stahující chutí. Byla používána po mnoho let pro své různorodé léčivé vlastnosti.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button