Zdraví

5 způsobů, jak zlepšit svůj krevní oběh. Je to snadné

Dobrý krevní oběh je velmi důležitý, ale ne každý si to dostatečně uvědomuje. Pouze díky němu se do těla a k jednotlivým orgánům i buňkám dostávají kyslík a tolik potřebné živiny. Naše tělo vyžaduje, pro své fungování, růst buněk a jejich regeneraci, dokonalou cirkulaci krve.

Příčiny a příznaky nedostatečného krevního oběhu

Špatně fungující krevní oběh může ovlivnit nejen mozek a srdce, ale i činnost všech ostatních orgánů. Mezi typické příznaky nesprávně fungujícího krevního oběhu patří závratě, bolesti hlavy, suchá kůže, padání vlasů, otoky a bolesti nohou, nepravidelný srdeční rytmus, pocity brnění nebo necitlivosti končetin a studené ruce a nohy.

Existuje celá řada faktorů, které mají vliv na nesprávnou cirkulace krve v těle. Patří mezi ně sedavý způsob zaměstnání, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu nebo špatné stravovací návyky. Samozřejmostí jsou pak zdravotní obtíže spojené s krevním oběhem. Patří mezi ně například cukrovka, poruchy štítné žlázy, hypertenze, obezita, obtíže nervového charakteru nebo zúžení cév.

Většina z nás však může krevní oběh zlepšit pomocí jednoduchých změn, které provede ve svém životě. Podívejte se na některé z nich.

1. Strava podporující dobrý krevní oběh

Existují potraviny, které podporují správný krevní oběh a my je velmi snadno zařadíme do svého jídelníčku.

Melouny

Obsahují velké množství lykopenu, který má antioxidační účinky. Díky nim podporuje zdravý krevní oběh. Kromě melounů se nachází i v dalších potravinách, dodává jim jejich typickou barvu. Patří mezi ně rajčata, meruňky nebo grapefruity. Pokud nejste milovníky melounů, můžete je nahradit jinými druhy ovoce nebo zeleniny.

Kustovnice čínksá (goji)

Tyto malé bobule připomínající rozinky nalezneme ve všech obchodech se zdravou výživou. Obsahují velké množství vlákniny a antioxidantů. Díky tomu podpoří dobrý krevní oběh.

Kurkuma

Toto koření má silné protizánětlivé účinky. Aktivní složka v něm obsažená – kurkumin, chrání proti vzniku krevních sraženin a snižuje v tepnách tvorbu plaku. Díky tomu dochází ke zlepšení průtoku krve.

Semínka slunečnice, dýně a ořechy

Nabízejí obsah vitamínu E. Ten, kromě jiného, eliminuje tvorbu krevních sraženin a tím zlepšuje průtok krve v tepnách.

Citrusové plody

Obsahují vitamín C, který pomáhá ředit krev a tím zlepšuje její průtok. Kromě toho posiluje stěny kapilár a zabraňuje usazování plaku v tepnách.

2. Masáže

Pravidelné masáže nejen uvolní bolavé svaly a ztuhlé klouby, ale rozšíří cévy a zlepší průtok krve. Nejlepších výsledků dosáhneme, pokud si ji budeme dopřávat alespoň 2x týdně a může to být masáž profesionální nebo můžeme požádat partnera či partnerku.

3. Hydroterapie

Neexistuje nic příjemnějšího, než sedět ve vířivce nebo vaně s horkou vodou a relaxovat. Krevní oběh podpoříme také pravidelným saunováním nebo parní lázní. Horká voda nebo horký vzduch rozšíří cévy a podpoří průtok krve.

4. Pravidelné cvičení

Cvičení je velmi jednoduchý způsob, kterým snadno podpoříme krevní oběh. Postačí mírné aerobní cvičení, mezi něž patří také chůze. Vidíte, že je to snadné, postačí pravidelně každí den chodit pěšky a náš krevní oběh se pozvolna zlepší.

5. Extra tipy

Mezi další možnosti, jak zlepšit svůj krevní oběh, patří třeba akupunktura, minimální množství soli, dostatečný přísun tekutin, dostatek potravin nebo doplňky s omega-3 mastnými kyselinami. Pokud máme sedavé zaměstnání, není vhodné zůstávat dlouho v jedné pozici, ideální jsou přestávky po 45 minutách a krátké protažení.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button