HubnutíPřírodní léčbaZdraví

4 důvody, proč pitím vody opravdu zhubnete

Většina lidí ví, že pití velkého množství vody nás udržuje hydratované a je tedy velmi zdravé. Ale ne všichni na dostatečný pitný režim dbáme. Možná budete překvapeni, ale pití vody opravdu funguje i na hubnutí. Zde jsou čtyři důvody, proč tomu tak je.

Pití vody snižuje pocit hladu

Signály těla ukazující hlad či žízeň mohou být naprosto stejné. Když máme hlad, jdeme se najíst, nicméně pokud vaše tělo není dostatečně hydratované, tyto pocity mohou ve skutečnosti znamenat, že si jen říká o vodu. Jestliže si to neuvědomujete, může to dopadnout tak, že sníte mnohem víc, než vaše tělo potřebuje, a to má samozřejmě následky. Naopak když budete pít dostatečně, pocítíte hlad pouze v případě, že vaše tělo bude potřebovat více kalorií.

Pitná voda poskytuje energii bez kalorií pro váš mozek

Váš mozek je hlavní hnací silou pro příjem tekutin, a to proto, že je v něm více vody než v jakékoli jiné části těla. Takže jakýkoli nedostatek vody se projeví jako první právě zde.

Váš mozek má několik potenciálních zdrojů energie, z nichž nejvíce samozřejmá je glukóza. Ale věděli jste, že i z vody je odvozena nějaká energie, která cestuje přes buněčné membrány?

Právě protože určitá energie vašeho mozku je odvozena z vody, bude žádat více, když budete dehydratovaní. Nezapomeňte, že právě mozek cítí dehydrataci jako první. Ale protože nám nikdo dosud neřekl, že mírný hlad může ve skutečnosti znamenat, že máme žízeň, hodně lidí si jde v tomto bodě pro jídlo. Mozek tedy potřebuje více vody, aby mohl správně fungovat, a místo toho dostane jídlo.

Váš mozek využije část energie z potravin, které jste snědli, ale vzhledem k tomu, že je relativně malý, moc toho nevyužije. Jestliže jste tedy doopravdy kalorie nepotřebovali, zbytek se uloží na „horší“ časy v podobě tukových zásob.

Je to jednoduché. Tím, že nejste dostatečně hydratovaní, jíte více, než potřebujete, což brání vašemu úsilí zhubnout. To je tedy druhý důvod, proč pití vody funguje.

Pití vody nutí zapnout enzymy nutné pro spalování tuků

Odbourávání tuků závisí na vodě, neboť bez ní není efektivní. Při pohledu na tělesný tuk jako celek je nutné najít pro něj využití.

Enzym zvaný lipáza je určen pro rozkládání tuků. Představte si svůj tuk jako cihlovou zeď a lipáza je sekáč, který odstraňuje jednu cihlu po druhé. Nyní mohou cihly v těle volně cestovat a mohou být spotřebovány jako energie. A lipáza potřebuje pro svou správnou funkci právě vodu.  Platí tento vzorec:

Tuk + voda + Lipase = mastné kyseliny

Mastné kyseliny jsou malé stavební kameny tuku. Jsou dostatečně malé, aby se uvolnily do oběhu a vzaly si je buňky, které potřebují energii. Rychleji se uvolňují, pokud dostatečně pijete.

Pití vody zvyšuje energetickou hladinu

Představte si rostlinu, která trpí nedostatkem vody – její stonek i listy jsou měkké. Pokud má však ta samá rostlina dostatek vody, je pevná.

Když vaše tělo není dostatečně hydratované, voda odchází z vašich buněk, aby mohla putovat v krevním oběhu. Pak budou vaše buňky vypadat jako zvadlé rostliny a vy se budete cítit vyčerpaní. A když nemáte energii, nechce se vám ani cvičit ani jinak hýbat.

Naopak když budete své tělo hydratovat, vaše buňky budou pevné a dobře fungující. Budete mít více energie na cvičení, při němž spálíte nějaké kalorie.

Nejdůležitější je pít vodu po probuzení, protože po něm jste vždy dehydratovaní. A cílem je vypít alespoň 8 sklenic vody během celého dne, což znamená alespoň 2 litry. Snažte se je rozprostřít rovnoměrně během celého dne. Pak bude váš mozek hydratovaný a jakýkoli hlad, který pocítíte, bude ten „opravdový.“

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button