Babské radyHubnutíJídlo a receptyKrásaNezařazenéPřírodní léčbaZdraví

10 úžasných zdravotních benefitů citronové šťávy

Možná jste se jako malí nad citronem pošklebovali, ale teď už asi víte, že mohou významným způsobem přispět k našemu zdraví. Podívejte se, jak blahodárný vliv na lidský organismus má toto téměř zázračné ovoce, a pamatujte, že nemusíte pít citronovou šťávu samotnou, ale můžete ji taktéž ředit vodou či vlažným čajem.

Velmi vysoký obsah vitaminu C

Asi víte, že citron obsahuje vitamin C, ale kolik přesně? Zajímavý fakt pro milovníky historie: Pro zlatokopy v polovině 19. století byly i samotné citrony prakticky zlatem. I v tu dobu stál každý v Americe neuvěřitelný jeden dolar. Proč byly tak drahé? Právě kvůli vysokému obsahu vitaminu C dokázaly citrony ochránit obyvatele před obávanými kurdějemi. Přestože toto onemocnění už dávno není problémem, je stále důležité, abyste si svou denní dávku dopřáli každý den. A jeden velký citron vám dá až 75 % doporučené denní dávky.

Léčí… vše

Nebo možná ne úplně všechno, ale citronová šťáva může pomoci léčit prasečí chřipku, nachlazení, obyčejnou chřipku, ledvinové kameny, a dokonce i zvonění v uších. Vitamin C posiluje imunitní systém a udržuje nemoci na uzdě.

Pomáhá k soustředění

Podle experta na fitness a výživu Jaye Cardiella pomáhá pouhá vůně citronu zlepšit koncentraci a zvýšit ostražitost. Pokud se potřebujete na něco soustředit, dejte vařit trochu citronové šťávy smíchané s vodou nebo si vyrobte domácí bytový parfém.

Přirozeně barví vlasy

Kdo říká, že citron má jen zdravotní výhody? Má i kosmetické! Než půjdete na pláž, vmačkejte si do vlasů trochu citronové šťávy. A po dni stráveném na slunci budete mít krásné světlé pramínky. Zkuste to, opravdu funguje!

Proti ledvinovým kamenům

Každý, kdo měl někdy ledvinové kameny, ví, že jsou jednou z nejbolestivějších věcí, která nás může potkat. Pokud si myslíte, že jste ohroženi či už jimi trpíte, pijte hodně citronové šťávy. Ta pomáhá detoxikovat organismus a zabraňovat usazeninám. Jedna polovina šálku čisté šťávy z citronů denně by měla stačit.

Zlepšuje kvalitu pleti

Další kosmetická výhoda: citron má vynikající antibakteriální vlastnosti. To znamená, že může pomoci v boji proti akné a vaše pleť se rozzáří. Navíc kyselina citronová pomáhá zesvětlit jizvy po akné. Možná vybude připadat divné, potírat si tváře plátky citronu, ale po několika dnech pocítíte rozdíl. Podle Dr. Oz  Showa můžete také nakombinovat šálek mléka, dvě čajové lžičky citronové šťávy a jednu polévkovou lžíci brandy na skvělou obličejovou masku.

Pomáhá relaxovat

Tiesha D. Johnson, RN vysvětluje, že citrony mohou být použity k navození spánku, zklidnění, a dokonce pomáhají těm, kteří trpí úzkostmi.

Pomáhá od zácpy

Podle Dr. Oze pomáhají antibakteriální vlastnosti citronové šťávy žaludečním procesům a trávení, což je skvělé při bolestech břicha, ale také například při zácpě. Zkombinujte šálek horké vody, ¼ citornu a lžičku mletého lněného semínka. Zamíchejte a pijte.

Skvělý detox

Detox je v současnosti nezbytný, neboť se do našeho těla dostává každý den vysoké množství toxinů z potravin i nápojů, které zkonzumujeme. Tyto látky pak mohou ovlivnit naši náladu, fyzičku i zdraví víc, než si myslíme. Podle Dr. Mike Roussella bychom měli být při výběru detoxikační kúry opatrní, ale na citron se rozhodně můžete spolehnout.

Pomáhá rychleji zhubnout

Přidejte citronovou šťávu do vody a pravidelně upíjejte. Zní to sice jako nepravděpodobný zdravotní mýtus, ale není! Citronová šťáva neobsahuje prakticky žádné kalorie, ale navíc pomáhá čistit trávicí trakt; navíc snižuje pocit hladu.

Tipy k nákupu

Chcete-li do své stravy zahrnout více citronů, zde je několik tipů a triků k nákupům a skladování tohoto tropického ovoce. Kupujte pěkné, žluté citrony s tenkou kúrou. Ujistěte se, že není vrásčitá, což by mohlo znamenat, že plod je přezrálý. Mimo lednici a sluneční paprsky vám vydrží 1 týden, v lednici až 4. Nicméně stačí citrony vymačkat hned, protože jejich šťáva vydrží v mrazáku navěky.

 

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button