V životě každé ženy dochází k přechodu – tedy klimakteriu. Toto latinské slova má slovní základ „klima“, což značí jakýsi stav daného období – v tomto případě období, kdy žena trpí návaly horka, pocení. Jde o fyziologický stav, podle západní medicíny o hormonální nerovnováhu.

Přechod podle čínské medicíny

podle čínské medicíny o vysychání a ubývání ledvinné esence jing. Ledviny neprodukují  dostatečně jin, jsou oslabené a neplní dostatečně svou funkci. Proto se objevují návaly pocení horka, bušení srdce, sucho v ústech, někdy pískání v uších, nespavost a neklid. Léčba podle čínské medicíny spočívá v posílení a vyživení ledvin, zvláště pak ledvinového jinu.

Odstranění obtíží pomocí výživy

Podle čínské medicíny musí dvě základní složky těla jin a jang v rovnováze. Zjednodušeně řečeno jin je voda a jang je oheň. Je-li jin oslaben, můžeme mu pomoci především správnou výživou.

Doporučené potraviny pro jeho posílení a tím i funkce ledvin jsou tyto :

Ovoce, ořechy a semena  – jablka, hrušky, datle, kokos, mango, ananas, melouny, pomeranče, švestky. Lněné, dýňové a slunečnicové semínko, vlašské ořechy, kustovnice.

Zelenina– květák, rajčata, chřest, brokolice, červená řepa, hrášek, čínské zelí, tykev, bílá houba (rosolovka).

Obiloviny a luštěniny– hrách žlutý, kuskus, špalda, bulgur, bílá rýže, tofu

Ryby – krabi, krevety, šproty, mušle, ale stačí i obyčejný kapr a sardinky

Maso – vepřové a skopové maso, kachna a králík, vepřové ledviny

Byliny – jsou vhodným doplňkem potravy, ideální je popíjet jako čaj. Použijte především kopřivu, meduňky, zázvor, fenykl, řeřichu

Ostatní potraviny – vejce, tvrdé i čerstvé sýry, kravské a ovčí mléko, med, melasa, hnědý cukr, olivový olej, sádlo

 

 

Čtěte:  20 způsobů, jak se ráno naladit na skvělý den
Sdílejte