Věděli jste, že naše rty mohou být indikátorem zdravotního stavu našeho těla? Rozpraskané rty jsou tak nejen možným důsledkem povětrnostních podmínek, nebo naopak slunce, ale mohou také poukazovat na diabetes.

Rozpoznejte barvu svých rtů

Zdravá barva rtů je podle odborníků růžová. Pokud trpíte na bledé rty – máte problém s kapiláry. Může jít ale také o nedostatek hemoglobinu v krvi, chudokrevnost, ale také o chronické problémy s plícemi nebo srdcem. Vyšetření u odborníka byste tak neměli zanedbávat.

Jestli máte jasně červené rty – trpíte naopak na rozšířené kapiláry. Jedná se o příznak štítné žlázy nebo zvýšeného krevního tlaku.

Tmavé rty nás zase upozorňují na problém s trávicím systémem, mohou poukazovat na nesnášenlivost některých potravin, jako je například lepek.

Purpurová barva rtů je varovným signálem selhávání orgánů. Zejména před smrtí získávají rty právě tuto barvu.

Červený lem kolem rtů značí nadměrné užívání sycených nápojů s oxidem uhličitým. Může však nastoupit také v důsledku alergie na zubní pastu nebo určitou kosmetiku.

Rozpraskané rty jsou, jak již bylo řečeno, příznakem cukrovky. Kůže na rtech totiž obsahuje méně žláz, které jsou více náchylné k vysušení, než zbytek kůže na těle. Částečně za tento nevzhledný jev může i vítr, suchý vzduch nebo časté olizování rtů.

Nateklé rty jsou doprovodným jevem problémů s trávením nebo může jít o alergii na určité potraviny..

Červené koutky jsou zase nepříjemnou známkou nedostatku vitamínu B v těle. Může jít ale také o kontaminaci v důsledku neumyté sklenice, anebo o chudokrevnost.

Pokud se u vás projevily bílé skvrny na rtech – možná máte houby, které se dostavují po dlouhodobé léčbě antibiotiky.

Tenčí rty jsou pro změnu naprosto normální příznakem stárnutí, který je spojený se ztrátou kolagenu. Může však jít také o možné problémy se žlučí. Nechte se vyšetřit.

Čtěte:  Hormonální nerovnováha v životě ženy: Jak jí poznat?

ZANECHAT ODPOVĚĎ