Přírodní léčba

Zdravotní obtíže, o kterých se stydíme mluvit

Inkontinence je samovolný únik moči a patří mezi velmi nepříjemné obtíže, o kterých se nám těžko hovoří. Co udělat, abychom těmto potížím předcházeli, nebo je eliminovali, aniž bychom museli navštívit lékaře?

Jak vzniká inkontinence

Dochází k ní v důsledku oslabení svěrače močové trubice, svalu uzavírajícího vývod z močového měchýře, nebo ochabnutí svalů pánevního dna. Tyto svaly jsou oporou pro močové vývody a ženské pohlavní orgány a jsou nesmírně důležité. K jejich ochabnutí dochází většinou v důsledku stárnutí, obtížného porodu, příp. nějakého úrazu, kdy dojde k poškození nervů. U mužů bývají obtíže v důsledku zvětšené prostaty. Někdy dochází k náhlé inkontinenci, obvykle způsobenou zvýšenou aktivitou močového měchýře obvykle způsobenou požíváním diuretik, psychického stresu, nebo infekcí v močových cestách.

Prevence a léčba

Skvělou prevencí i léčením je posilování svalů pánevního dna pomocí tzv. Kegelových cviků.

Lehnete si na záda, pokrčené nohy položíte mírně od sebe. Na několik sekund stáhněte svaly pánve, přičemž nepatrně nadzvednete pánev, stydká kost se jakoby nachýlí k pupíku. Intenzivně stáhněte svaly, povolte, vydechněte. Cvičení opakujte několikrát za sebou a několikrát denně. Počet opakování není předepsán, cvičte dle stupně vašich obtíží a vašich možností.

Dalším krokem zmírnění potíží je snížení nadváhy. Tukové polštáře zbytečně zatěžují svaly pánevního dna. Redukce váhy tedy znamená dodržování zdravé životosprávy, tělesnou aktivitu, omezit, či ideálně přestat kouřit.

Jezte co nejvíce čerstvých potravin, vyvarujte se těch přibarvovaných, chemikálie v nich dráždí sliznici močových cest.

Večer se vyvarujte požívání kofeinových nápojů a alkoholu, které zvyšují vyměšování moči, mají dráždivé účinky.

Lékaře navštivte, pokud je močení bolestivé, máte problémy při běžných aktivitách, nebo se vaše obtíže zhoršují po lécích, které užíváte.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button