Jídlo a receptyZdraví

Zdravější alternativy vašich oblíbených jídel

Trápí vás přebytečná kila a pořád nevíte, jak se jich zbavit? Nic nepomáhá? Možná je čas na jemnou změnu jídelníčku, kterou skoro nepocítíte, a i přesto půjdou vaše kila dolů. Že to zní neuvěřitelně snadně? Nechte se inspirovat našimi radami, jak ušetřit až dvě stě kalorií denně.

Jaké alternativy jídel jsou zdravější?

  1. Majonéza versus jogurt

Pokud připravujete bramborový salát, zkuste si odepřít tu veletučnou majonézu a namísto ní použít prostě bílý jogurt. Majonéza má totiž minimálně třikrát takovou energetickou hodnotu. Hlavně se nebojte toho, že by byl salát potom moc tekutý. Vyberte kvalitní bílý jogurt, nejlépe řeckého typu – má prakticky stejnou konzistenci jako majonéza a o poznání méně tuku a kalorií.

  1. Sýr

Věděli jste, že pouhý jeden plátek sýra má energetickou hodnotu až sto kalorií? Zkuste si místo něj dát na sendvič či chleba libovou kuřecí šunku s vysokým podílem masa a hlavně zeleninu. Pokud jste „fajnšmekr“, zkuste plátek sýra nahradit třeba plátkem jablka či hrušky.

  1. Mléčné koktejly

Tyhle ovocné, a hlavně smetanové koktejly jsou vynikající a není mnoho lidí, kteří by je neměli rádi. Ale ty kalorie! Jeden takový fastfoodový milkshake obsahuje až 420 kalorií. A každá kalorie, která přijde nazmar je přece dobrá! Nahraďte jej koktejlem, který si připravíte sami doma. Jistě se ve vašem mrazáku najdou jahody, které jste nestihli v létě sníst. Smíchejte je se šálkem polotučného nebo nízkotučného mléka a hlavně – žádný cukr! Pokud to bez cukru nemůžete vydržet, přidejte do koktejlu trochu stévie. Klidně přidejte i lžičku nějakého kvalitního džusu. A ze 420 kalorií je najednou jen 170.

  1. Salsa

Dáte si salát v restauraci a myslíte si, jak jste pro své zdraví udělali přínosnou věc? To samozřejmě ano, ale musíte vynechat dresink! Zkuste požádat, aby vám dresink vyměnili za salsu. Dresink má totiž okolo 400 kalorií. Půl šálku salsy má pouhých 35 kalorií a prakticky žádný tuk. No, nezní to líp?

  1. Voda

Musíte myslet na to, že i kalorie z tekutin se započítávají do vašeho energetického příjmu. Takže pozor na to, co pijete! Samozřejmě byste měli dát přednost neslazeným nápojům s co nejnižší energetickou hodnotou. Zkuste veškeré tekutiny, které denně pijete, vyměnit za obyčejnou vodu. Ušetří vám až dvě stě kalorií denně, a navíc vás skvěle hydratuje.

  1. Brambory

Napadlo vás někdy, že brambory nemusí být konzumovány pouze jako příloha k jídlu, ale dokonce i jako samostatný hlavní chod? Pro dosažení nejlepších výživových hodnot je rozmačkejte a doplňte zeleninou, kterou můžete také dobře rozmačkat, jako například květák či řepa. Počet kalorií rapidně klesne, a navíc dodáte tělu spoustu potřebných živin. Klidně si tuto kaši můžete ochutit – ale zapomeňte na mléko či máslo, nahraďte je třeba dipem ze sezamových semínek, česneku, citronové šťávy a římského kmínu, či jednoduše přidejte bílý nízkotučný jogurt.

  1. Káva či latté?

Zkuste vyměnit latté za americano. Prostě za klasické preso, do kterého se místo mléka přidá obyčejná voda. Takový šálek kávy má pouze deset kalorií, ale latté dokonce až sto osmdesát! A hlavně kávu neslaďte. Pokud vám jinak káva nechutná a nemůžete bez ní být, opět přidejte špetku stévie. Ušetříte tak dalších třicet kalorií.

  1. Vaření v páře

Pokud vás odrazují počáteční investice, které vložíte do nákupu hrnců či nádobí, které fungují na bázi páry, zkuste nad tím ještě zapřemýšlet. Ony se totiž doopravdy vyplatí. Dokážete v nich totiž připravit celé jídlo najednou, a to není jediné plus tohoto nádobí. Pokud maso či ryby smažíte, přidáte si do jídla kalorie navíc. Vaření v páře vám ušetří nejen kalorie, ale dokonce i čas. V jednom patře uvaříte maso, v druhém přílohu, ve třetím zeleninu – tak je to jednoduché. A navíc uchováte tímto vařením jídlu jeho živiny a vůni.

  1. Nebezpečné chutě

Dlouhé odpoledne, nudná práce – začne vás honit mlsná. To je klasický příklad nejedné z nás. Takže vás to hned táhne za čokoládou či nějakými bonbony. Ale ty kalorie! Zkuste tyto pochoutky vyměnit třeba za ovocnou žvýkačku bez cukru nebo kus čerstvého sladkého ovoce, například ananas.

No, nevypadá to jednoduše? Vyzkoušejte to a uvidíte, jak kila půjdou dolů. Sice ne závratnou rychlostí, ale pokud vytrváte, jistě se budete radovat z postupného úspěchu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Filoména Božetěchová

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button