Jídlo a receptySpolupráceZdraví

Zaručený lék na vánoční stres? Chilli papričky vám zvednou náladu a jsou i skvělým dárkem

Období nákupů dárků, pečení cukroví a vánočního úklidu právě vrcholí. Snadno se tak stane, že se toho na nás sesype prostě moc. Pokud i vás trápí předvánoční stres a bolesti hlavy, vyzkoušeli jste už chilli? Má plno příznivých účinků na naše zdraví i psychickou pohodu a vyřeší za vás i přemýšlení nad některými vánočními dárky. Komu by totiž neudělaly radost lahodné chilli pochoutky, které navíc umí zvednout náladu, podporují hubnutí a umí vyléčit rýmu?

Jak je možné, že nám chilli dokáže vykouzlit úsměv na rtech?

Samozřejmě, když sníme chilli, jako první pocítíme v ústech a v obličeji pálení. To mnohé lidi od konzumace papriček odrazuje. Což je ovšem chyba, protože při pálení sice tělo dostane bolestivý šok, na druhou stranu na něho ale zareaguje tak, že vyplaví endorfiny neboli hormony štěstí. Čím více pálivějšího jídla si proto dáte, tím lepší náladu a méně stresu budete mít.

  • Tip: Že vám na stres nebo špatnou náladu pomáhá čokoláda? Pak pro vás máme skvělou zprávu! Pochutnat si totiž můžete na kvalitní belgické čokoládě, která navíc obsahuje sušené chilli papričky. Ať už se v předvánočním shonu odměníte bílou s Habanero nebo hořká čokoláda s Naga Bhut Jolokia, lahodná chuť i dobrá nálada je zaručená!

Chilli toho ale umí mnohem více. Posiluje imunitu, při rýmě a nachlazení uvolňuje nos a dýchací cesty, podporuje správnou funkci kardiovaskulárního systému, působí protizánětlivě, dokáže regulovat množství cukru v krvi a blahodárně působí na správnou pohyblivost kloubů. Obsahuje také velké množství antioxidantů, které zabraňují předčasnému stárnutí a podporují regeneraci buněk. A jako bonus, pálivý kapsaicin účinně zrychluje metabolismus a spalování tuků, zlepšuje trávení a zahání chuť na sladké.

Chilli je skvělý dárek pro všechny

Kromě toho, že vás chilli o vánocích příjemně zahřeje a zvedne vám náladu, je také ideálním dárkem pod stromeček. Pro někoho, kdo nemá s chilli takové zkušenosti, ale určitě by ocenil jeho léčivé vlastnosti i trochu pikantní chuti v jídlech, je nejlepší zvolit ochutnávkovou dárkovou sadu 12 druhů papriček – od těch nejslabších až po nejpálivější na světě. Sada obsahuje chilli ve zkumavkách v praktickém dřevěném stojánku a díky práškové formě může obdarovaný papričky využívat na nejrůznější způsoby. Doporučujeme zkusit přidat špetku třeba do ranních vajec nebo kaše, do cukroví nebo do jakékoliv omáčky k masu.

Vedle nešlápnete ani s boxem plným chilli delikates, který obsahuje nejrůznější lahůdky jako omáčky, trhané maso, paštiku, džem nebo čokoládu, to vše okořeněné pikantní chutí chilli papriček.

A co dát chlapům, kteří pálivé vyloženě milují?

Jasnou odpovědí je nejpálivější chilli paprička na světě, Carolina Reaper. S její pálivostí až 2 200 000 SHU nadělíte obdarovanému skutečnou výzvu, která bude zároveň jedinečným zážitkem. Letos budete pod stromečkem určitě za hvězdu s Reaper designovým boxem, který uvnitř skrývá skleněnou lebku s Carolina Reaper mashem a chilli prášky z těch nejpálivějších druhů papriček.

A pokud jeden mash nestačí, nápaditým dárkem pro všechny gurmány je bohatá ochutnávková sada 9 tekutých chilli mashů v originálním balení, která hraje nejrůznějšími chutěmi, stupni pálivosti i barvami jednotlivých papriček. Od těch mírných až po nejpálivější.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button