Olej se vyrábí lisováním semen pupalky dvouleté. Jedná se o statnou rostlinu, jejíž výška je, v případě příhodných podmínek, až dva metry. Ve většině případů vyrůstá jako rostlina solitérní.
Výskyt a pěstování
Domovinou je pravděpodobně oblast Dálného východu, odkud se postupně rozšiřovala i na další území. V minulosti bychom na rostlinu mohli narazit na místech, kde se vyskytovaly štěrkové naplaveniny, především v okolí středních a dolních toků větších řek. Vzhledem k tomu, že dochází k regulaci těchto toků, pupalce ubylo místo pro růst. V současné době bychom ji mohli spatřit růst na březích z kamene, v oblastech lomů a pískoven, na rumišti nebo dlouho trvajícím staveništi, ale také v okolí železničních tratí.
Pokud se rozhodneme pro její pěstování na zahradě, můžeme si na podzim sebrat semena nebo je také pořídíme v zahradnictví.
Pro pěstování pupalky volíme místa s přímými slunečními paprsky a s půdou, která je lehká a snadno propustná.
Zdravotní přínosy a účinky
Pozitivní vliv na náš organismus mají její semena, která se lisují za studena a používají se pro výrobu pupalkového oleje. Ten obsahuje esenciální mastné kyseliny (linolenová, linolová, olejová) podporující imunologické funkce. Kromě toho jej nalezneme i v některých kosmetických produktech, má pozitivní vliv na kůži. Jako prostředek pro vnitřní využití se používá při výskytu předmenstruačních bolestí a pro posílení imunity.
Pupalkový olej
Jak již bylo řečeno výše, olej obsahuje některé esenciální mastné kyseliny řadící se de skupiny omega-6 mastných kyselin. Naše tělo si je samo neumí vyrobit, je tedy nutno je pravidelně dodávat. Kyselina linolová funguje jako silný antioxidant. Pupalkový olej má pozitivní vliv také na naši imunitu. Blahodárně působí na kosti a klouby, pomáhá je udržovat pohyblivé. Olej není vhodný pro těhotné.
- Premenstruační syndrom, klimakterium
Jeho účinky uvítají ty ženy, které mají obtíže s premenstruačním syndromem nebo hledají komfort během menstruace. Pro tento případ se používají kapsle s obsahem pupalkového oleje.
Olej může pomoci i při výskytu nepříjemných příznaků doprovázejících období klimakteria.
- Péče o vlasy a pokožku
Pupalkový olej se dá využít pro přípravu vlasového zábalu nebo masky. Brání jejich vypadávání.
Pozitivní jsou i jeho účinky při některých kožních obtížích – ekzémy nebo akné. Také podporuje hojení ran či drobných popálenin. Lze jej používat pro péči o pleť suchou, citlivou a zralou.
Kapsle
Jsou určené pro vnitřní užívání. Jedná se o měkký želatinový doplněk stravy, který obsahuje za studena lisovaný pupalkový olej. Má pozitivní vliv na zdravý vzhled pokožky, podporuje ideální hormonální rovnováhu. Navíc bývá obohacen vitamínem E, který navíc, jako antioxidant, chrání buňky proti volným radikálům.
Pupalka velkoplodá
Také patří mezi pupalky, pěstuje se však především pro své nápadné symetrické květy žluté barvy. Daří se jí na slunných místech, v půdě, který je propustná a spíše sušší. Je to rostlinka, která se své místo nachází ve skalkách i záhoncích, ale i ve volném prostoru. Lze ji pěstovat i v květináčích. Vytváří nádherné trsy s nápadnými květy, které jsou ozdobou zahrádek i teras. Její výhodou je i dlouhé večerní kvetení. Nádherné květy si tedy můžeme užívat během večerního posezení na zahrádce či terase.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.