Babské radyKrásaZahradaZdraví

Víte, že i kávová sedlina se dá recyklovat?

Kávu často vnímáme jako prostředek, který nás ráno probudí, který nám dodá dostatek energie. Kávová sedlina je zbytek, který mnozí z nás vyhazují. To je ovšem chyba, neboť kávová sedlina nabízí celou řadu výhod a možností využití

Repelent proti škůdcům

Kávová sedlina je šikovným pomocníkem proti zahradním škůdcům. Postačí ji nasypat kolem rostlin a ochrání je proti mravencům, šnekům a slimákům. Mravence odpuzuje vůně a mírně abrazivní textura zase slimáky a šneky.

Kávovou sedlinu můžeme také, přes noc, namočit do vody a po jejím scezení vzniklý roztok použijeme jako sprej na listy. Má antimikrobiální vlastnosti a pomůže odpuzovat mnoho hmyzu a housenky.

Hnojivo na zahradu

Patříme-li mezi pěstitele azalek, hortenzií, růží, kamélií nebo dalších rostlin, které mají rády kyselé prostředí, pak je pro ně ideálním hnojivem kávová sedlina. Můžeme ji smíchat s posekanou trávou nebo spadaným listím a směs přidat k rostlinám. Kávová sedlina dodá do půdy dusík, draslík a hořčík.

Součást kompostu

Máme-li na zahradě kompost, můžeme kávovou sedlinu přidat i do něj.

logr

Pohlcovač pachů

Obdobně jako jedlá soda umí i kávová sedlina pohlcovat nepříjemné pachy. Lze ji umístit třeba do lednice. Postačí kávovou sedlinu nasypat do otevřené nádoby a vložit do zadní části lednice nebo mrazáku.

Domácí peeling

Kávová sedlina představuje dokonalou součást doma vyráběného peelingu. Postačí k ní přidat trochu vody a oblíbený přírodní olej, nejlépe kokosový nebo mandlový. Pomůže nám dokonale odstranit odumřelé kožní buňky.

Omlazení obličeje

Kávovou sedlinu využijeme pro přípravu omlazujícího prostředku určeného pro obličej. Smícháme 2 lžíce kávové sedliny, 2 lžíce kvalitního kakaového prášku, 3 lžíce plnotučného mléka nebo husté smetany a 1 lžíci medu.

Pomoc proti celulitidě

Za vznikem celulitidy stojí celá řada faktorů – genetika, nevhodná strava, kouření, dlouhodobé sezení. V boji proti celulitidě můžeme použít, jako peeling, kávovou sedlinu. Po dobu 10 minut dvakrát týdně třeme postižená místa kávovou sedlinou.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button