Babské radyBylinky

Violka není jen vonná květinka

Violka vonná – fialka je drobná květinka, která se objevuje brzy zjara, kvítky pak během dubna a vydávají nádhernou vůni. Jedná se o vytrvalou bylinku, jejíž listy vyrůstají přímo z oddenku, nemá tedy lodyhu.

Nabízí nejen nádherné květy, ale také léčivé účinky, kterých se využívalo již ve staré antice.

Účinné látky obsažené ve violce a účinky

Ve violce se nachází kyselina salicylová, která bylince propůjčuje účinky protirevmatického charakteru. Dále zde nalezneme saponiny, sliz s hojivými účinky, alkaloid violin, vonné silice, vitamíny (A, C) nebo minerální soli.

V lidovém léčitelství se bylinka využívá především při výskytu kašle, neboť pomáhá s vykašláváním a podporuje rozpouštění hlenu. V tomto případě lze použít čaj nebo sirup. Připravený nálev také nabízí účinky antidiuretické, detoxikační a antirevmatické.

Nejvíce drogy je obsaženo v oddenku, ideálním časem pro jeho sběr jsou měsíce září a říjen. Některé látky přírodního rázu se nalézají také v nati.

Při používaní violky vonné jako léčivého prostředku je potřeba dodržovat dávkování. Vyšší dávky mohou způsobovat nevolnost a zvracení.

Tinktura z violky vonné může pomoci v případě revmatických obtíží. Lze jí potírat bolavá místa.

Co dalšího jste možná o violce nevěděli

Violka vonná obsahuje silice, které se, kromě jiného, využívají při výrobě parfémů. Její vůně, stejně, jako vůně levandule, je považována za afrodiziakum.

V nabídce bylinných přípravků naleznete bylinný extrakt. Jedná se o přírodní preparát, který má pozitivní vliv především na horní cesty dýchací. Pokud máte obtíže s ucpaným nosem, můžete si pořídit nosní sprej s obsahem violky vonné.

Z violky lze připravit i ochucený ocet. Postačí nasbírat hrst květů, které vložíte do 1 litru kvalitního octa a necháte louhovat po dobu 10 dnů. Následně přelijete přes plátýnko a vzniklý ocet skladujete na tmavém a chladném místě.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button