Jídlo a receptyPřírodní léčbaZdraví

Tyto kroky podnikejte, chcete-li mít zdravá střeva

Ve střevech se nacházejí biliony bakterií, které se souhrnně nazývají střevní mikrobiom. Má na něj vliv hned několik faktorů. Mezi jinými i strava, tělesná hmotnost, stres nebo užívání léků. Dobré zdraví střev, včetně vyváženého střevního prostředí a zdravé střevní výstelky, je nezbytné pro celkové zdraví. Střeva ovlivňují celé tělo, stejně jako náladu nebo třeba kvalitu spánku. Pokud máte nezdravá střeva, může to vést k zažívacím problémům, jako je průjem a chronické nadýmání, stejně jako k dalším příznakům a zdravotním stavům. Existuje celá řada způsobí, jak pečovat o zdraví svých střev. Některé z nich vám nyní přinášíme.

Dostatečný příjem vlákniny

Strava s vysokým obsahem vlákniny podporuje zdraví prospěšných bakterií ve střevě a snižuje riziko několika zdravotních stavů souvisejících se střevem. Některé vláknité potraviny mají vysoký obsah speciální vlákniny nazývané prebiotika. Bakterie nacházející se v tlustém střevě fermentují prebiotika a uvolňují sloučeniny zvané mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Ty poskytují energii pro buňky, které lemují váš střevní trakt a také se podílejí na funkcích nezbytných pro zdraví střev, jako je produkce hlenu a regulace střevního pH. Lidé, kteří konzumují stravu s vysokým obsahem vlákniny, mají zdravější střeva. Zvýšení příjmu rostlinných potravin s vysokým obsahem vlákniny – zelenina, ovoce, ořechy a fazole, je důležitou součástí péče o střeva a podporuje vyváženou mikrobiální komunitu.

zelenina

Omezení konzumace přidaného cukru a zpracovaných potravin

Strava s vysokým obsahem přidaného cukru a zpracované potraviny může poškodit funkci střevní bariéry a přispět k zánětlivému střevnímu prostředí. Vysoký příjem cukru a zpracovaných potravin může mít za následek nepříznivé složení mikroflóry tím, že sníží množství prospěšných bakterií a zároveň zvýší růstu proteobakterií ve střevě, které mají prozánětlivé účinky.

Eliminace nadužívání léků

Nadměrné užívání některých léků může negativně ovlivnit střeva. Antibiotika uvolňují chemikálie, které narušují střevní mikroflóru, což může vést k přemnožení oportunních mikroorganismů. Chronické užívání antibiotik je spojováno s dysbiózou, proto se doporučuje vyhnout se jejich zbytečnému užívání.

Jaké potraviny zlepšují zdraví střev?

Strava s vysokým obsahem určitých potravin je spojována se zdravějšími střevy.

Fermentované potraviny

Fermentované potraviny – kimchi, jogurt, kefír a kysané zelí, jsou potraviny, které jsou vyráběny pomocí kontrolovaného mikrobiálního růstu. Fermentace pomáhá konzervovat potraviny a zlepšuje chuť a texturu. Fermentační proces produkuje prospěšné bakterie, jako jsou bakterie mléčného kvašení, což jsou probiotické bakterie, které pozitivně ovlivňují lidské zdraví. Strava bohatá na fermentované potraviny může pomáhat chránit před střevní dysbiózou, podporovat růst prospěšných bakterií a dokonce zlepšovat příznaky některých trávicích stavů.

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina jsou bohaté na vlákninu a také na protizánětlivé živiny a fytochemikálie – vitamín C, flavonoly, fenolové kyseliny a antokyany, které mohou pomoci podpořit zdravé střevní prostředí. Strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny zvyšuje rozmanitost střevních bakterií a počet prospěšných bakterií – Bifidobacterium a Lactobacillus, které jsou známkami zdravých střev.

Ořechy a semena

Přidání více ořechů a semen do vaší stravy, jako jsou vlašské ořechy, lněná semínka a pekanové ořechy, může pomoci podpořit zdraví střev mnoha způsoby. Strava bohatá na ořechy a semena může pomoci podpořit růst prospěšných bakterií nacházejících se ve střevech.

Příznaky nezdravých střev

Pokud máte nezdravá střeva, můžete zaznamenat různé příznaky – nadýmání, plynatost, střevní obtíže (průjem, zácpa), bolesti břicha, nevolnost, zvracení, pocity nadměrné sytosti po jídle. Pokud máte nezdravá střeva, může to ovlivnit celé vaše tělo a vést k příznakům, jako jsou migrény, změny nálady a oslabený imunitní systém.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button