Přírodní léčba

Tři bylinky, které bychom měli mít doma

Léčivých účinků využívali léčitelé již ve starověku a své nezastupitelné místo mají i dnes. Jsou součástí přírodní léčby, prevence proti různým chorobám. Jsou součástí našeho běžného života, stále více lidí je používá při vaření a to v čerstvé formě, kdy je síla bylin nejúčinnější. Pojďme si povědět o třech nejběžnějších bylinkách, které bychom měli mít doma v květináčku na parapetě okna, na balkóně, či na zahrádce.

Léčivé schopnosti bylin

Nejprve si ale řekněme, proč vlastně byliny léčí. Je to jednoduché – obsahují v sobě léčivé látky, které mají prokazatelně pozitivní vliv na naše zdraví. Obsahují alkaloidy, látky působící na naši nervovou soustavu, třísloviny, které mají antibakteriální účinky, glykosidy, látky podporující detoxikaci, silice, stimulujíc krevní oběh a flavonoidy, pozitivně ovlivňující náš mozek a regeneraci organismu.

Meduňka lékařská

První z naší základní bylinné trojice. Do Evropy doputovala z Asie a Středomoří. Je aromatická a pro svou příjemně citrónovou vůni je využívaná v aromaterapii, ale v poslední době i v kuchyni, buď ve formě osvěžující limonády, nebo při dochucování moučníků a ovocných salát. Doma by nám ale neměla chybět především pro její léčivé účinky. Již starověkými léčiteli byla nazývána elixírem života. To že meduňka ukliďnuje, uvolňuje a má schopnost navodit spánek většina z nás ví. Tato rostlina má ale i protivirové účinky, pomáhá správnému zažívání. Máte-li tedy problémy s usínáním, nebo nadýmáním apod., rozhodně popíjejte léčivý meduňkový čaj.

Majoránka zahradní

Druhá známá a rozšířená bylina k nám doputoval rovněž ze Středomoří a rychle si získala popoularitu. Je také hojně využívaná v kuchyni, její aroma je příjemné a bylinka vhodně dochucuje soustu pokrmů, především polévek. Léčivé schopnosti majoránky jsou i přes jeich rozsah méně známé. Stjeně jako meduňka má zklidňující účinky, působí blahodárně proti stresu a napětí. Pomáhá eliminovat nepříznivé příznaky menstruace a údajně má ovlivňovat i tvorbu mateřského mléka. Majoránkový čaj pomáhá při nachlazení, bolestech hlavy, spolu s cibulí léčí kašel. Při senné rýmě můžete zkusit vkládat do nosu tampony namočené v odvaru z majoránky. A když ji přidáte do koupele, měla by vám zklidnit podrážděnou pokožku a pomoci zhojit případné rány.

Bazalka pravá

Tato bylinka v mnoha zemích považovaná za posvátnou a kterou milují Středozemci, pochází  z Indie. Nádherně voní a neodmyslitelně patří především k italské kuchyni, ale stále více si vybojovává místo i v naší gastronomii. Hodí se do salátů, k těstovinám, do omáček, apod. Bazalka je silná léčivka, která má schopnost léčit zánět žaludku i další záněty v těle, má totiž silné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Pozitivně působí na dobré zažívání a na střevní mikroflóru. Působí i k uvolňování křečí. Odvar hojí rány.

Pěstování těchto bylinek není nijak náročné a zakoupíte je ve většině supermarketů, nebo si je můžete vypěstovat od semínek. Budou vám vonět, potěší vaše oko svěží zelení a ještě vás budou léčit.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button