Jedinci s nerovnováhou dóši Pitta jsou náchylní k překyselení, peptickým vředům, pálení žáhy a dalším podobným onemocněním. Stres, hněv, netrpělivost, extra kořeněná jídla a environmentální faktory včetně extrémního horka, mohou na Pittu neblaze působit. Několik jednoduchých změn životního stylu může přispět k rovnováze této dóši, usnadnit trávení a zajistit větší psychický klid a pohodu. Zde jsou nějkteré tipů Ajurvédy, jak ulevit od překyselení žaludku a pálení žáhy.
Šťáva z aloe
Zázračná bylina aloe vera zklidňuje pálení pokožky, ale také pálení žáhy. Snižuje zánět, a dokonce pomáhá snižovat škody, které žaludeční šťávy způsobily. Pokud trpíte těmito problémy, vypijte půl šálku šťávy z aloe vera před každým jídlem. Avšak pozor na její laxativní účinky.
Hořčice žlutá
Žlutá hořčice je další populární lék z domácí lékárny na pálení žáhy, protože pomáhá neutralizovat žaludeční kyselinu. Ocet v této potravině je slabá kyselina, která snižuje hodnotu pH žaludeční kyseliny. Při problémech s překyselením by vám měla jedna čajová lžička obyčejné hořčice pomoci. Pokud je na vás příliš silná, zapijte ji sklenicí vody.
Řádně snídejte
Je důležité, abyste nevynechávali jídla, pokud trpíte překyselením žaludku či pálením žáhy. Obzvlášť snídaně je velmi důležitá. Dokonce, i když po ránu nemáte téměř hlad, je důležité dát si alespoň něco lehkého, jako například kompot či jogurt. Přeskočení snídaně vede ke zhoršování subdóši Pitty, která se jmenuje Sadhaka Pitta, která je zodpovědná za spokojenost a blaženost. Jednoduše prázdný žaludek není z pohledu Ajurvédy ideální.
„Zdvižná“ spací poloha
Před spaním si podložte hlavu a horní část těla, neboť si tím ulehčíte během spánku dýchání. Nadzvednutí horní části těla také brání regurgitaci obsahu žaludku a zmírnění kašle a dušení.
Fenykl
Fenykl je velmi přínosný pro zlepšení trávení a potlačení žaludečních křečí. Obsahuje totiž trans-anetol, což je sloučenina, která pomáhá uklidnit křeče v zažívacím traktu a má protizánětlivé účinky. Žvýkejte jednu polovinu lžičky semen fenyklu po jídle, případně si můžete uvařit fenyklový čaj. Zalijte jednu čajovou lžičku fenyklu šálkem horké vody, nechte 10 minut louhovat a poté sceďte. Pijte dvakrát či třikrát denně po dobu několika dnů.
Další tipy:
- Přidávejte celer do jídla, nejlépe jej konzumujte před spaním.
- Po jídle žvýkejte žvýkačku bez cukru. Spouští produkci slin, které odplaví kyseliny v krku a jícnu.
- Snažte se vyhýbat stresovým situacím a praktikujte techniky stress-managementu. Užívejte si přírodní krásy, neboť to pomáhá vyrovnávat Sadhaku Pittu.
- Granátové jablko a jeho šťáva také pomáhá vyvážit stav žaludečních kyselin. Chutná kysele, zároveň je však i hořké, což pomáhá k vyrovnání dóši Pitta.
- Vyvarujte se potravin bohatých na oleje a tuky. Jsou těžko stravitelné, takže podporují vyšší uvolňování žaludečních kyselin.
- Naposledy jezte dvě až tři hodiny před spaním
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.