Nevolnost, špatné trávení, nadýmání, bolest žaludku nebo břicha. To jsou velmi časté zdravotní obtíže, se kterými se potýká celá řada lidí. Naše babičky proti těmto neduhům používaly to, co jim nabízela příroda – bylinky. A proč je nevyzkoušet i nyní? Pokud budou žaludeční obtíže přetrvávat delší dobu, máte nějaké chronické zdravotní potíže nebo užíváte pravidelně jakékoli léky, raději používání bylinek konzultujte se svým lékařem.
Kořen lopuchu
Tato prastará bylinka pomáhá zlepšovat trávení tím, že stimuluje vyšší množství trávicích kyselin. Pokud tedy patříte mezi ty, komu tělo již nadbytek žaludečních kyselin produkuje nebo trpíte žaludečními vředy, raději se této bylince vyhýbejte.
Ostatní mohou pít čaj připravený z kořene lopuchu nebo použít tinkturu vždy před každým jídlem.
Máta peprná
Osvěží náš dech, dodá chuť některým cukrovinkám a její chuť i vůně pomáhá uklidnit žaludeční svaly. Připravit si z ní můžeme chutný čaj, pro jehož výrobu použijeme sušené nebo čerstvé mátové listy. Máta je bylinka, kterou si snadno vypěstujeme i na okenním parapetu, takže přísun čerstvých listů nebude žádný problém.
Fenykl
Některé země používají fenyklový čaj po jídle, neboť zlepšuje trávení. Kromě toho nabízí účinky antioxidační. Fenyklový čaj také uleví proti nadýmání a fenykl obsahuje i celá řada bylinných směsí určených právě pro žaludek a proti nadýmání.
Koriandr
Nejen chutné koření, ale také pomocník proti plynatosti, nadýmání, nevolnosti, pálení žáhy nebo pro uklidnění podrážděného žaludku. Ano, s tím vším pomůže koriandr. Kromě toho podporuje snazší pohyb střev.
Tymián
Tymián není jen koření do kuchyně. Pomáhá zmírňovat plynatost, bolesti žaludku nebo žaludeční nevolnosti. Také se podílí na lepším trávení. Uvolňuje žaludeční svaly, díky čemuž eliminuje zažívací obtíže. Kromě toho obsahuje železo a vitamín K.
Heřmánek
Obsahuje sloučeniny se silnými protizánětlivými, uklidňujícími a sedativními účinky. Posledně jmenovaná vlastnost zklidňuje slizniční výstelku trávicí soustavy, pomáhá v boji proti plynatosti a pálení žáhy a je účinná proti zažívacím obtížím.
Pampeliška
Tato rostlinka je pokladnicí živin cenných pro naše zdraví. Obsahuje zinek, železo, mangan, vitamín B nebo flavonoidy. Pomáhá při detoxikaci krve a jater. Také funguje jako diuretikum, podporuje lepší trávení, zdravou funkci jater, žaludku a žlučníku.
Zdroje náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.