Popraskané paty bývají často estetický problém. Pokud se však tvoří hluboké praskliny, jsou bolestivé a mohou být příčinou i některých zdravotních obtíží. Existuje celá řada přírodních prostředků, které podporují jejich hojení a předcházejí jejich tvorbě.
Příčiny tvorby prasklin na patách
Kůže, která je na chodidlech, má tendenci se více vysušovat, kromě toho je více namáhána. Také neobsahuje žádné mazové žlázy. To jsou důvody, proč se na ní objevují praskliny, nejčastěji v oblasti na patách. Mohou to však být také další příčiny – zdravotní důvody spojené s kožními obtížemi, nedostatek hydratace, cukrovka nebo nesprávně fungující štítná žláza. Také dlouhodobé stání na tvrdé podlaze nebo dlouhá chůze mohou způsobovat praskání kůže na patách. Mezi časté příčiny patří i nevhodná obuv.
Přírodní prostředky, které pomáhají s péčí o popraskanou kůží na patách
Pokud se nám objevují na patách praskliny, je potřeba o kůži pravidelně pečovat. Pomoci mohou i jednoduché přírodní prostředky.
1. Rostlinné oleje
Kromě toho, že kůži na patách změkčí, nabízejí tak antimikrobiální, antioxidační, protizánětlivé a hojivé vlastnosti. Postačí zvolit si vhodný rostlinný olej, který naneseme, před spaním, na umytou a vysušenou pokožku pat, oblékneme si bavlněné ponožky a necháme působit přes noc. Použít můžeme olej olivový, sezamový, slunečnicový nebo kokosový.
2. Maska z banánu a avokáda
Avokádo obsahuje vitamíny A a E, omega mastné kyseliny a další látky, které vyživují pokožku a podporují hojení ran. Banán působí jako zvlhčovač. Pro přípravu masky budeme potřebovat 1 zralý banán a 1/2 avokáda. Obě suroviny rozmačkáme, smícháme a vzniklou směs naneseme na chodidla a paty. Necháme působit 15-20 minut.
3. Koupel z medu
Med patří mezi přírodní antiseptika. Pomáhá při léčbě popraskané kůže na patách. Kromě toho má zvlhčující vlastnosti a podporuje obnovu pokožky. Do lavoru s teplou vodou vmícháme šálek medu a do vzniklé směsi ponoříme nohy na 10-15 minut.
4. Maska z ovesných vloček
Ovesné vločky mají protizánětlivé a hydratační vlastnosti. Pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky a zjemňují pokožku. Masku připravíme velmi snadno z jedné polévkové lžíce jemně mletých ovesných vloček a 4-5 kapek rostlinného oleje. Naneseme na postižená místa a necháme působit asi půl hodiny.
5. Koupel s Epsomskou solí
Epsomská sůl zvláčňuje pokožku a navíc zklidní unavené nohy. Kromě toho zlepšuje funkci kožní bariéry, snižuje záněty a pokožce dodá hydrataci. Do lavoru s teplou vodou vsypeme 1/2 šálku Epsomské soli a do koupele ponoříme nohy. Necháme asi 15 minut působit.
6. Bambucké máslo
Pokožku hydratuje a dodá jí výživu. Kromě toho má hojivé vlastnosti. Obsahuje, kromě jiného, vitamíny A a E, které mají na pokožku pozitivní účinky. Postačí máslem namazat postižená místa a nechat působit přes noc. Vhodné je použít bavlněné ponožky.
Jak zabránit praskání kůže na patách?
Ne vždy se dá těmto obtížím zabránit, můžeme však jejich výskyt eliminovat. Způsobů je hned několik – dostatečná hydratace, vhodná obuv, pravidelná koupel v teplé vodě (můžeme přidat sůl nebo citronovou šťávu) a odstraňování hrubé kůže pomocí pemzy, olejové masáže nohou. Jen tak bude pokožka na patách jemná, hydratovaná, pružná a nebude praskat.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.